Od Atlantyku do Morza Śródziemnego - przyroda i ogrody północnej Hiszpanii – wykład dr Marii Lankosz-Mróz

24 lutego 2020 r., godz. 14.00-15.00 
Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5

Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego pn. „Poznajemy ogrody”, podczas którego dr Maria Lankosz – Mróz z Ogrodu Botanicznego UJ oraz Polskiego Towarzystwa Botanicznego opowie o dwóch różnych, botanicznych światach Hiszpanii. Wydarzenie realizowane jest w partnerstwie z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Wstęp wolny.

Atlantyckie i śródziemnomorskie wybrzeża Hiszpanii to dwa różne botanicznie światy. Nad Atlantykiem pokryte bujną zielenią góry i malownicze skaliste wybrzeża, smagane zachodnimi wiatrami – tu na przełomie kwietnia i maja dopiero zaczyna się wiosna, łąki pokryte są kobiercami kolorowych kwiatów, a w ogrodach kwitną wiosenne drzewa. W malowniczych, wapiennych górach Picos de Europa po żlebach leżą jeszcze resztki śniegu. Kiedy jedzie się przez malownicze góry można by chwilami pomyśleć, że jesteśmy gdzieś w zielonych Karpatach. W malowniczej dolinie rzeki Douro dopiero zielenieją winnice na zboczach, a okoliczne wzgórza pokryte są różowym kobiercem wrzośców.

Za to na skalistych klifach nad Morzem Śródziemnym znajduje się jeden z najpiękniej położonych ogrodów botanicznych na świecie – pełen śródziemnomorskich i subtropikalnych roślin ogród Marimurtra w Blanes. Tu wiosna już ma się ku końcowi, deszcz pada coraz rzadziej, toteż rośliny tu występujące muszą być dobrze przystosowane do długiej, letniej suszy. Tu spotkamy znane nam rośliny, które w naszym polskim klimacie muszą być uprawiane w pojemnikach i tylko latem mogą ozdabiać nasze ogrody.

Parki i ogrody Barcelony pełne są kwitnących wiosną drzew, wśród których buszują zielone papugi, a w ogrodzie botanicznym na wzgórzu Montjuic możemy podziwiać rośliny pochodzące ze wszystkich stron i klimatów świata. Do Parku Cytadeli prowadzi wspaniały Łuk Triumfalny, a rosnące wokół niego palmy należą do najpiękniejszych w Barcelonie. Centralnym punktem tego parku jest olbrzymia kaskada - Font de la Cascada, w której projektowaniu uczestniczył sam Antonio Gaudi. Ale niewątpliwie najpiękniejszym ogrodem jego autorstwa jest słynny Park Guell, pełen oryginalnych rzeźb mistrza Antoniego.

Organizatorzy:
Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Ogród Botaniczny UJ
Polskie Towarzystwo Botaniczne

Poznajemy ogrody - cykl edukacyjny prowadzony nieprzerwanie od września 1995 r., adresowany do mieszkańców Krakowa. Wykładowcami są specjaliści z zakresu sztuki ogrodowej, architekci, architekci krajobrazu, historycy sztuki. W okresie jesienno-zimowym odbywają się raz w miesiącu wykłady, wiosną, latem i wczesną jesienią mają miejsce wycieczki po Małopolsce, Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej. Poznajemy najpiękniejsze założenia parkowe, ogrodowe okresów minionych, zwiedzamy dwory, pałace, w których zdarzają się również spotkania z właścicielami poznawanych obiektów.

Szczegółowe informacje:
Elżbieta Urbańska- Kłapa
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21
e.urbanska-klapa@okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u