Działania w ramach projektu

1. Spotkanie inauguracyjne programu

• Wykład Weroniki Wójcik, doktorantki Wydziału Inżynierii Środowiska PK pt. „Co wisi w powietrzu?”, podczas którego młodzież zapozna się z następującymi zagadnieniami: Jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza? Dlaczego są szkodliwe? Co to jest krakowski smog? Skąd czerpać informacje? Co możemy zrobić, by czynnie włączyć się w ochronę powietrza?
  • Wprowadzenie Anny Krochmal w część badawczą programu tj. prezentacja idei, metody oraz instrukcja prowadzenia samodzielnych pomiarów NOi SO2. Spotkanie zakończy się przekazaniem przygotowanych do ekspozycji próbników pomiaru zanieczyszczeń.
  • Omówienie szczegółów programu, przyjmowanie wniosków i uwag.

2. Pomiary zanieczyszczeń powietrza

Uczniowie zorganizowani w zespoły projektowe przeprowadzą badanie, które polegać będzie na ekspozycji próbnika w wybranym miejscu, jego obserwacji oraz rejestracji podstawowych parametrów atmosferycznych.

3. Warsztaty laboratoryjne na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK

Uczniowie pod okiem pracownika naukowego dokonają analizy zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu NO2 i dwutlenkiem siarki SO2  przyniesionych próbników.

4. Szkolna akcja edukacyjna

Zespoły projektowe zorganizują spotkanie edukacyjnego na terenie swojej szkoły w celu poinformowania społeczności szkolnej o przeprowadzonym badaniu, jego wynikach oraz wnioskach wynikających z tych obserwacji, a także przeprowadzą akcję edukacyjną w szkole. Sposób organizacji spotkania, jego zasięg i walor edukacyjny dla społeczności szkolnej, a także pomysłowość i zaangażowanie będą oceniane przez zaproszone jury 23.Turnieju Wiedzy o Środowisku. Będzie to pierwszy etap tegorocznego turnieju. Harmonogram przebiegu spotykań w poszczególnych szkołach zostanie opracowany w czasie trwania programu, tak aby był on dogodny dla zespołu projektowego oraz jury oceniającego.

5. 23. Turniej Wiedzy o Środowisku

W dniu 15 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida odbędzie się drugi etap 23.Turnieju Wiedzy o Środowisku, podczas którego zespoły uczniowskie przedstawią jury oraz pozostałym uczestnikom turnieju przebieg, wyniki oraz końcowe wnioski swojego badania oraz opiszą działania edukacyjne podjęte na terenie swojej szkoły. Forma przedstawienia wyników pracy jest dowolna i zależy od inwencji zespołów.

6. 24. Spotkanie Młodych Ekologów

W dniu 22 kwietnia br. odbędzie się w Krużgankach Bazyliki OO. Franciszkanów 24. Spotkanie Młodych Ekologów, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki dwóch etapów tegorocznego turnieju oraz rozdane dyplomy. Laureaci, jak co roku pojadą na Wielką Majówkę, która jest główną nagrodą w Turnieju Wiedzy o Środowisku.

7. W okresie maj – czerwiec 2016 r. zespoły badawcze po raz drugi przeprowadzą badanie zanieczyszczeń powietrza, dokonają ich oznaczenia w laboratorium Politechniki Krakowskiej oraz opiszą wnioski.

8. Wszystkie wyniki badań uczniowskich zespołów projektowych (uzyskane z dwóch okresów pomiarów) zostaną wspólnie ze specjalistami opracowane w „Uczniowski raport o stanie powietrza w Krakowie”, który zostanie przedstawiony władzom miasta Krakowa oraz opinii publicznej podczas zorganizowanej konferencji prasowej. Zostaną również rozdane dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników programu.

Szczegółowe informacje:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida