Odważny Festiwal Kreatywności

15-30 listopada 2019 r.
ARTzona, os. Górali 4

Odważny Festiwal Kreatywności - dla tych, którzy wierzą, że nigdy nie jest za późno na twórcze życie.

Kreatywni i szczęśliwi ludzie to tacy, którzy zdecydowanie idą w kierunku swoich marzeń, żyją życiem jakie sobie wyobrazili.
Wierzymy, że każdy ma w sobie ogromny potencjał!
I jeśli tylko zechce, przy użyciu odpowiednich technik i narzędzi może odnaleźć własną ścieżkę, odkryć talenty, oraz przezwyciężać obawy.

Dlatego jeśli:

- szukasz własnej drogi lub sposobu ekspresji,
- chcesz wprowadzić w swoim życiu zmianę, ale się boisz,
- chcesz odnaleźć pasję, która nada życiu sens i nasyci je radością i pięknem,
- stawiasz pierwsze kroki jako artysta,
- tworzysz i chcesz zacząć zarabiać na swojej pasji,

to Odważny Festiwal Kreatywności przeprowadzi Cię przez serię warsztatów, wykładów, spotkań, na których będziesz mógł bezpiecznie i przy wsparciu specjalistów z dziedziny arteterapii, psychoterapii, artcoachingu, oraz artystów, instruktorów i doradcy zawodowego, poruszać się swobodnie szukając drogi wgłąb siebie by odzyskać kontakt z własną intuicją. Poznasz sposoby jak usunąć przeszkody blokujące kreatywność, jak się odważyć i ruszyć z miejsca. Poznasz praktycznie proces tworzenia i środowisko artystów oraz jak artystą się stać, nawet tym zawodowym.

Niezależnie czy jesteś amatorem czy profesjonalistą. Tworzysz, tworzyłeś, lub dopiero zamierzasz tworzyć. Warsztaty zostały dobrane w taki sposób by wspierać Cię na każdym etapie Twojej drogi. Możesz skorzystać z pojedynczych spotkań lub zdecydować się na intensywny maraton z ogromną dawką wiedzy.

„Twórcze życie jest życiem znacznie bogatszym. Jest głębsze, szczęśliwsze i wielowymiarowe, bez porównania bardziej interesujące.” - Elizabeth Gilbert

Zainteresowanych warsztatami prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 24 października 2019 r.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScc7gmfkNxMAxyoe8QlDIIWg2YC4kqdHdipHQ0PrHECvR4tpw/viewform

Ilość miejsc ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
O przyjęciu na warsztaty poinformujemy mailowo.

Warsztaty odbywać się będą w budynku ARTzony
Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.
Os. Górali 4, 31-959 Kraków.

Szczegółowe informacje:
tel. 12 644 38 98
m.kozlowska@okn.edu.pl

Projekt realizowany jest przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy - Design w Krakowie".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Link do wydarzenia na fb
https://www.facebook.com/events/466350473909793

OTWARCIE FESTIWALU / WYSTAWA
Piątek, 15 listopada, godz. 18:00 - 21:00
Wernisaż wystawy „Droga Artysty”

WARSZTATY

Sobota, 16 listopada, godz. 10:00–13:00
Delikatne kroki przełamują opór – autorski warsztat inspiracyjno-rozwojowy.
Poprowadzi: Sylwia Nikko Biernacka

Rusz z martwego punktu po nowe!
Delikatne kroki przełamują opór.

Opór - to słowo, które może przyprawiać o dreszcze. Skrada się do nas pod różną postacią - najczęściej wtedy, kiedy czujemy, że czas się ruszyć. To znak, że jesteś w drodze... i utknęłaś/łeś.

Celem warsztatów jest rozpoznanie źródła oporu, przyjrzenie się temu, jak przejawia się w życiu,
przetransformowanie go z wroga w przyjaciela,

– Warsztat jest dedykowany osobom w procesie przemiany.
– Tym, które utknęły w martwym punkcie i czują się zagubione.
– Tym, które chcą zmiany i nowych jakości w swoim życiu.
– Chcą wejść na ścieżkę twórczego życia lecz boją się.
– Boją się ruszyć do przodu - chociaż podskórnie czują, że nadszedł ich czas.
– Są w impasie związanym z kryzysem życiowym.

Po warsztacie:
- zyskają większą świadomość tego, co dzieje się w ich życiu i dlaczego pojawił się w nim opór
- nauczą się z czułością dla siebie rozpoznawać źródło oporu, jego objawy i zajmą się nimi w najlepszy dla siebie sposób
- opracują 4 tygodniowy plan wyjścia z martwego punktu
- z odwagą sięgną po nowe

Sylwia "Nikko" Biernacka - inspiratorka, fotografka, trenerka, tutorka, liderka i innowatorka społeczna.

Jako inspiratorka inspiruje do zmiany i wspiera w rozwoju kobiety w kryzysie i w przemianie.
Zachęca do wyjścia z martwego punktu i sięgnięcia po nowe.
Inspiruje do życia w zgodzie ze swoimi potrzebami i wartościami.
Do czułego, uważnego, twórczego, autentycznego i odpowiedzialnego bycia.

Wierzy w to, że świadome życie w czułej zgodzie ze sobą to najlepsze co możemy podarować sobie, innym istotom i światu.
To bycie, które niesie ze sobą poczucie sensu, spełnienia i codzienną (nie)zwykłą radość.
To piękne życie.

Absolwentka poznańskiego kulturoznawstwa i fotografii w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy). Dyplomowana trenerka (Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP) i tu-torka (Szkoła Tutoringu Fundacji Szkoła Liderów). Absolwentka programu Liderzy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Uczestniczka Programu International Visitor Leadership Program (IVLP) organizowanego przez Departament Stanu USA. Założycielka Fundacji Machina Zmian (dawniej Fotografika). Pomysłodawczyni projektu "440 km po zmianę".

Pani wielu talentów, która z niejednego kryzysu ruszyła po nowe.

Niedziela, 17 listopada, godz. 10:00–14:00
Droga do siebie – projekt, który łączy arteterapię i psychoterapię
Poprowadzą: Iwona Centka i Kasia Czajkowska

Arteterapia wspiera rozwój poprzez twórczą wolność i ekspresję, inspiruje do działania, wprowadza w świat artystycznych poszukiwań, wyrażania i poznawania siebie, daje poczucie sprawstwa. Psychote-rapia natomiast porządkuje, pilnuje bezpiecznej struktury, wspiera układanie tego, co zaprosiliśmy do świadomości, pomaga interpretować, zrozumieć lub inicjuje tradycyjną komunikację terapeutyczną. Każdy człowiek ma w sobie potencjał, który pozwala się rozwijać i stawać coraz lepszą wersją siebie.

Warsztat "Droga do siebie" zaprasza do zatrzymania się i sprawdzenia czego potrzebujemy, dokąd prowadzi Nas Nasza droga? Jaka forma twórcza sprawia, że budzi się w Nas radosne dziecko i kreatywny wolny dorosły?

Warsztaty dla osób poszukujących równowagi, odskoczni od codzienności, chcących lepiej poznać siebie, przyjrzeć się jak funkcjonują w relacji ze sobą, innymi i światem, pragnących wzmocnić jakość swojego życia poprzez kontakt ze sztuką oraz wgląd terapeutyczny.

Poruszone zostaną tematy uniwersalne: stawianie granic, cele, nasze korzenie, zasoby, marzenia, związki i tym podobne. Wykorzystamy techniki malarskie, choreoterapii, dramaterapię, muzykę. Waż-nym aspektem zajęć będzie omawianie prac, a co za tym idzie wgląd terapeutyczny.

Iwona Centka - psychoterapeutka, doradca zawodowy, współwłaścicielka Instytutu Rozwoju Osobistego Sens. Swoją drogę odkrywania siebie rozpoczęła przypadkiem, lata temu i jak dziś mówi - była to najlepsza decyzja w jej życiu. Stara się być wierna sobie, marzeniom, wartościom i pasjom. Towarzyszy innym w zrozumieniu, poznaniu i pokochaniu siebie. Łączy wiedzę psychologiczną zdobytą podczas 4-letnich studiów terapeutycznych, ze swoją wielką wiarą w drugiego człowieka. Obecnie rozpoczęła nową ścieżkę zawodową ucząc się i praktykując DMT (Dance Movement Thera-py). Ciało, dźwięk i ruch coraz częściej wplata w warsztaty i pracę z pacjentem.

Kasia Czajkowska - z wykształcenia pedagog, kulturoznawca, w życiu fotografka i arteterapeutka, w nieustającym procesie przemiany. Przeżywa, porządkuje, przyjmuje i idzie dalej. Potrzebuje się dzielić. Lubi pisać. Gdy ma gorsze chwile - tańczy, gdy jest szczęśliwa - też tańczy. Ekspresja twórcza to opowieść o komunikowaniu się. Uwielbia przestrzeń wzajemnej inspiracji, spotkań z ludźmi, historie ludzkich losów. Fascynuje ją człowiek, relacje, tematyka kobiecości. Jest częścią tej podróży. W swojej pracy arteterapeutycznej najchętniej korzysta z fotografii, którą łączy z ekspresją plastyczną, muzyką i ruchem. Każdy z nas potrzebuje indywidualnej drogi otwarcia. Są ramy i jest punkt wyjścia. Resztę każdy tworzy sam i wybiera te formy wyrażania siebie, które są mu najbliższe.Tworzy projekty "Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia" oraz "Droga do siebie - spotkania z arteterapią". Współpracuje z Instytutem Rozwoju Osobistego Sens oraz Belly Session Studio.

Niedziela, 17 listopada, godz. 14:30–16:00
Konsultacje z doradcą zawodowym
Poprowadzi: Iwona Centka

Konsultacja zawodowa to pierwsze spotkanie z doświadczonym doradcą zawodowym. Bynajmniej nie jest to pełna diagnoza zawodowa, która jest złożona i trwa wiele godzin.
Głównym celem spotkania jest rozpoznanie potencjału danej osoby i wyznaczenie kierunku zawodowego, wsparcie w nakreśleniu planu dalszych działań.
W przyjaznej atmosferze konsultant pomoże rozwiać wątpliwości, przyjrzeć się lękom, które dotyczą rynku pracy i wymarzonej kariery. Dzięki temu podczas konsultacji można się zorientować, czy wiedza i kompetencje danej osoby są wystarczające, czy może jednak warto podnieść kwalifikacje lub wzmocnić i rozwinąć się w wybranym obszarze.
Rozmowa z konsultantem pomoże wskazać potencjalne warunki rozwoju kariery oraz zorientować się, czy dana osoba potrzebuje pogłębionej diagnozy zawodowej z doradcą zawodowym.

Iwona Centka - psychoterapeutka, doradca zawodowy, współwłaścicielka Instytutu Rozwoju Osobistego Sens. Swoją drogę odkrywania siebie rozpoczęła przypadkiem, lata temu i jak dziś mówi - była to najlepsza decyzja w jej życiu. Stara się być wierna sobie, marzeniom, wartościom i pasjom. Towarzyszy innym w zrozumieniu, poznaniu i pokochaniu siebie. Łączy wiedzę psychologiczną zdobytą podczas 4-letnich studiów terapeutycznych, ze swoją wielką wiarą w drugiego człowieka. Obecnie rozpoczęła nową ścieżkę zawodową ucząc się i praktykując DMT (Dance Movement Thera-py). Ciało, dźwięk i ruch coraz częściej wplata w warsztaty i pracę z pacjentem.

Poniedziałek, 18 listopada, godz. 16:30–20:30
Podstawy fotografii z elementami arteterapii
Poprowadzi Kasia Czajkowska

Warsztat o charakterze inspirująco – pobudzającego wstępu do przygody, jaką może stać się foto-grafia czy arteterapia, które można rozumieć na wiele sposobów. Prócz technicznych podstaw foto-grafii pokazane zostaną jej możliwości jako formy pomocy w odreagowaniu stresu, lepszego samo-poznania, dystansu do rzeczywistości, większej akceptacji siebie, wzmocnienia potencjału oraz wyra-żania siebie. Zachęta do zabawy i eksperymentowania. Ideą warsztatu jest wolność i radość tworze-nia. Bez oceniania, liczy się działanie. Błędy popełniamy po to, by się na nich uczyć, a nawet czasem (przy okazji;)) odkryć coś nowego. Wracamy do dziecięcej ciekawości, budzimy naszą artystyczną kreatywność, siłę sprawstwa i radzenia sobie z problemami w niestandardowy sposób.
Warsztaty są dedykowane osobom, które amatorsko fotografują i chcą poznać podstawy wiedzy o fotografii, a ponadto są ciekawe rozwoju przez sztukę, w szczególności poprzez fotografię.
Spotkanie będzie podzielone na dwa etapy:

1. część teoretyczna (nauka obsługi lustrzanki cyfrowej/ rozszyfrowanie funkcji manualnych)
2. część praktyczna

Kasia Czajkowska - z wykształcenia pedagog, kulturoznawca, w życiu fotografka i arteterapeutka, w nieustającym procesie przemiany. Przeżywa, porządkuje, przyjmuje i idzie dalej. Potrzebuje się dzielić. Lubi pisać. Gdy ma gorsze chwile - tańczy, gdy jest szczęśliwa - też tańczy. Ekspresja twórcza to opowieść o komunikowaniu się. Uwielbia przestrzeń wzajemnej inspiracji, spotkań z ludźmi, historie ludzkich losów. Fascynuje ją człowiek, relacje, tematyka kobiecości. Jest częścią tej podróży. W swojej pracy arteterapeutycznej najchętniej korzysta z fotografii, którą łączy z ekspresją plastyczną, muzyką i ruchem. Każdy z nas potrzebuje indywidualnej drogi otwarcia. Są ramy i jest punkt wyjścia. Resztę każdy tworzy sam i wybiera te formy wyrażania siebie, które są mu najbliższe.Tworzy projekty "Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia" oraz "Droga do siebie - spotkania z arteterapią". Współpracuje z Instytutem Rozwoju Osobistego Sens oraz Belly Session Studio.

Środa, 20 listopada, godz. 17:00–20:00
Freski Wokalne - aby wyzwolić swój prawdziwy głos.
Poprowadzi: Agata Brzoska

Warsztat odbywać się będzie przy muzyce na żywo, którą będziemy tworzyć my i każdy kto będzie chciał się dołączyć. Sprawi to, że jeszcze bardziej będziemy mogli poczuć czym jest dźwięk, głos, wibracja i jak ona wprawić nas może w ruch, wzajemnie na siebie oddziałując. Żeby uruchomić głos skupiamy się na oddechu, ruchu, czuciu własnego ciała.
Będzie to spotkanie z dźwiękami, z głosem, z improwizacją na melodiach, piosenkach, tekstach po-przez uprzednią pracę ze świadomym oddechem, ruchem, tańcem. Otwarcie się na każdy dźwięk jest relaksem i byciem tu i teraz. W trakcie spotkania będą narzędzia pomagające uwolnić głos i własną ekspresję. Doskonała przestrzeń do wspólnej twórczości, relaksu, wędrówki w głąb siebie.
Warsztat dla osób niemających doświadczeń z śpiewem, tańcem i ruchem, oaz dla tych które chcą pogłębić swoją świadomość i warsztat pracy. Dla wszystkich śpiewających, nieśpiewających, tańczą-cy i nie tańczących, szukających społeczności twórczej, szukających wglądu, szukających radości i przyjemności, chcących coś zmienić.

Spotkanie w kręgu szczególnie dla tych którzy tęsknią za nieskrępowanym, wolnym śpiewem, pełnym radości, uczuć i ekspresji. Dla tych co tęsknią za byciem razem, w kontakcie, w przyjemności bycia, bez oceny i określania na kategorie, kolory czy poprawne/ niepoprawne.

Agata Brzóska - trenerka rozwoju osobistego, arteterapetutka, coach, pomysłodawca wydarzeń opartych na improwizacji - Psychofreski (od 2011). Kilka lat na scenie jako wokalistka i aktorka. Uwielbia improwizować głosem, szukać dźwięków i swobodnych melodii. Do tego chętnie rozsypuje różne instrumenty i wybiera w danym momencie te, które ją przyciągają: przeszkadzajki, misy tybetańskie, djembe, bębny, a także drewno, podłoga, ściana.

Piątek, 22 listopada, godz. 17:00–20:00
Warsztaty pisania dla początkujących
Poprowadzi: Alina Krzemińska ze szkoły pisania Marii Kuli.

Warsztaty są dla wszystkich, którzy lubią czytać i chcieliby coś napisać. Ale też dla każdego, kto niczego w życiu nie przeczytał ani nie napisał, ale chciałby spróbować. Pisania można się nauczyć tak samo jak gotowania, jeżdżenia na rowerze, tańczenia samby i szydełkowania. Jak każda z umiejętności, pisanie może nam przychodzić z większą lub mniejszą łatwością. Są ludzie, którzy po pierwszej lekcji samby mogliby jechać do Rio i śmigać w piórach i tacy, którzy potrzebują 10 albo 20 lekcji. Ktoś piecze ciasto jak ma 10 lat, a ktoś jak ma 30 i potrzebuje hiper dokładnego przepisu. Ale każdy, absolutnie każdy może nauczyć się piec ciasto i tańczyć sambę. I pisać.

Maria Kula - Przez ostatnie lata spotkała się z kilkoma setkami osób piszących lub chcących pisać. Byli to zarówno pisarze, dziennikarze, naukowcy, poeci jak i pedagodzy, artyści i inżynierowie. Łączyło ich jedno: pisanie jest dla nich ważne, ale mają z nim jakiś kłopot. Część z nich marzyła o pisaniu od dawna, ale z jakiegoś powodu nie potrafiła się za nie zabrać, część miała bardzo konkretny pomysł na powieść i nie wiedziała od czego zacząć, część pisała od wielu lat i chciała wyjść ze swoim pisaniem z szafy. Uczy pisania na warsztatach, na kursach, w pracy indywidualnej i w Szkole Pisania Powieści. Moje zajęcia nie są wykładami ani lekcjami polskiego, są bardzo praktyczne i nastawione na pisanie. Niezależnie od tego czy prowadzi warsztat, kurs, czy zajęcia w szkole ważny jest dla niej rozwój uczestników. Lubi, kiedy pisanie sprawia im przyjemność i satysfakcję.

Alina Krzemińska - jest trenerką pisania i pisarką, a także terapeutką i counsellerką Gestalt. Uczy pisać. Fascynuje ją, gdy na jej warsztatach ludzie odkrywają ukryte głęboko w sobie historie, które tylko czekają, żeby je uwolnić... „Gdy otwieram książkę, czuję się jak Alicja, gdy stanęła przed lustrem. Wystarczy wyciągnąć rękę, dotknąć pal-cami szyby i… natychmiast znajduję się po drugiej stronie. W nieznanym mi świecie, w którym czeka na mnie nowa przygoda. To samo dzieje się, gdy piszę. Nie wymyślam moich opowieści, ani ich zakończeń. Odkrywam je. Poznaję bohaterów, wędruję z nimi, drżę o ich losy, jak o mój własny. Lubię opowieści, które rozweselają, wzruszają, prowadzą zakolami absurdu, w głąb tajemnic, ukrytych znaczeń lub rollercoasterem pomiędzy intrygami. Są też takie opowieści i przygody, po których nie jestem już taka, jak dawniej. Te kocham najbardziej. Inspirują, poruszają ukryte w sercu struny, pomagają sięgnąć głęboko w siebie po odwagę, siłę, nowe spojrzenie na siebie i świat wokół. Podczas warsztatów pisarskich zaproszę cię do świata pełnego magii i nieoczekiwanych wydarzeń. Pokażę ci tajemne korytarze pisarstwa i nauczę znajdywać ukryte drzwi prowadzące do nowych opowieści. Tak, by twoje pisanie stało się barwne, fascynujące i wciągające. Do zobaczenia!”

23–28 listopada
KURS Zawód Artystka
Poprowadzi: Anna Szapert, Paulina Czapska

Malujesz, fotografujesz, filmujesz, projektujesz, piszesz, tańczysz? Działasz w polu sztuki? Zajmujesz się animacją kultury? Tworzysz?
Zarabiasz na swojej twórczości, albo chciałabyś zacząć?
Chcesz coś zmienić w swojej pracy? Coś Cię blokuje? Masz wrażenie, że dobre pomysły zbyt długo pozostają tylko pomysłami?

Kurs „ZAWÓD: ARTYSTKA – ćwiczenia z pracą” zaprojektowany dla artystów wchodzących na rynek pracy, oraz takich, którzy planują wprowadzić w swoim życiu zawodowym zmianę.

Kurs ma formułę pracy w grupie. Zawiera elementy przekazywania wiedzy, wymiany doświadczeń i dyskusji, pracy kreatywnej w małych zespołach oraz pracy indywidualnej w trakcie zajęć. Rama kursu została stworzona w oparciu o podejście skoncentrowane na rozwiązaniach i narzędzia art coachingowe.

Prowadzące pomagają spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Uczą krytycznego i samodzielnego myślenia. Towarzyszą w procesie budowania świadomości, samodzielności, sprawczości oraz odpowiedzialności osobistej i społecznej. Pokazują, że praca z emocjami i przekonaniami na temat świata i siebie jest równie istotna, jak poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w innych obszarach życia. Wierzą po prostu, że zmianę świata warto zacząć od siebie.

Paulina Czapska - zawodowo zajmuje się rozmawianiem o rozwiązaniach. Stwarza przestrzeń do ćwiczenia się w nowych sposobach myślenia i działania. Pracuje jako terapeutka, coach i trenerka. Od ponad 10 lat wspiera osoby indywidualne i organizacje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. Projektuje programy edukacyjne i rozwojowe, prowadzę warsztaty i całe procesy wspierające zespoły różnych firm i instytucji kultury w lepszej komunikacji, generowaniu nowych rozwiązań i planowaniu strategicznym. Jest autorką programów społeczno-kulturalnych i wieloletnią członkinią Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", współinicjatorką Marzycieli i Rzemieślników - inkubatora innowacji społecznych. Ważna jest dla niej idea zrównoważonego aktywizmu. Ukończyła Szkołę Coachów przy Erickson International i Wszechnicy UJ oraz Szkołę Trenerów Wszechnicy UJ, Roczny Kursu Terapii Gestalt dla Profesjonalistów oraz I i II stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiąza-niach (TSR). Założyła kolektyw Future Simple, bo jest zafascynowana ludzkim zachowaniem, ciągle bada i zastanawia się czemu ludzie robią, to co robią oraz dlaczego patrzą na życie w taki, a nie inny sposób.

Anna Szapert - pracuje jako terapeutka, coach, trenerka i wykładowczyni akademicka. Współtworzy kolektyw edukacyjny Future Simple oraz program "Zawód Artystka -ćwiczenia z pracą". Jest doktorantką na Uniwersytecie SWPS. Jej doświadczenie obejmuje pracę indywidualną, jak i grupową w różnorodnych organizacjach. Towarzyszy w poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju, wzmacnianiu wewnętrznych zasobów i potencjału, projektuje i prowadzi procesy szkoleniowe. Uwielbia pracę z artystami i instytucjami kultury. Pasjonuje ją obszar psychologii twórczości i poszukiwanie innowacyjnych sposobów kompleksowego wspierania twórców i twórczyń. Ukończyła szereg szkoleń coachingowych i psychoterapeutycznych (m.in. certyfikat coacha MLC, artcoacha Norman Bennet), szkolenia Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu, Roczny Kurs Terapii Gestalt dla Profesjonalistów, I i II stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR).

PROGRAM: Kurs to cykl 6 spotkań grupowych

Sobota, 23 listopada, godz. 9:00–15:00
ARTYSTKA W PRACY - 6 godz

Co to dla Ciebie znaczy "zawód artystka"? Jak aktualnie definiujesz to pojęcie?

Wątek płci nie jest obojętny w świecie sztuki. Razem zastanowimy się nad określeniem "sztuka kobieca" w kontekście stosunkowo krótkiej historii kobiet na akademiach artystycznych oraz niewielkiej reprezentacji sztuki tworzonej przez kobiety. Przedstawimy dane, które pokazują, że na co dzień kobiety doświadczają dyskryminacji płciowej zarówno na uczelni, jak i na rynku sztuki. Przyjrzymy się trudnościom, z jakimi wiąże się zawód artystki, a także z nowej perspektywy spojrzymy na dotychczasowe doświadczenia uczestniczek w tym zakresie. Zastanowimy się nad tym jak indywidualne trudno-ści, których doświadczają artystki są związane z szerszym społecznym kontekstem ich funkcjonowa-nia. Poszukamy inspiracji w różnych historiach artystek mniej i bardziej uznawanych.

Niedziela, 24 listopada, godz. 9:00–15:00
TWÓRCZE DNA - 6 godz

Czy i w jaki sposób wyznaczasz sobie cele związane z pracą twórczą? A może sama myśl o tym już Cię paraliżuje? Uważasz, że kreatywność to spontaniczny proces, w którym wyznaczanie celów nie ma sensu? Po czym poznajesz, że idzie Ci dobrze? Czy potrafisz rozróżnić cel swojej pracy od jej efektu? Do czego to rozróżnienie może być przydatne? Jakie są Twoje zasoby twórcze? Jak o nich myślisz? W jaki sposób z nich korzystasz? Jak je cenisz? W jaki sposób przechowujesz i odnawiasz? Co pomaga Ci je odblokować?

Podczas tego spotkania dowiesz się dlaczego nawyk wyznaczania celów pomaga dobrze organizo-wać pracę twórczą. Poznasz także kryteria pozwalające właściwie formułować cele, co ułatwia mierze-nie postępów i eliminuje potencjalną frustrację, a nawet lęk, który czasem towarzyszy praktyce wyty-czania celów. Będziesz miała okazję dowiedzieć się czym różni się cel od efektu i dlaczego to istotne, żeby uwzględniać w planowaniu działań obie te kategorie. Nauczysz się prostej techniki mierzenia postępów przy użyciu skali. Podczas tego spotkania przedstawimy także różne teorie i sposoby rozumienia zasobów twórczych. Refleksja dotycząca zasobów, może pomóc w uruchomieniu nowych możliwości, motywować do działania i wzmacniać poczucie własnej skuteczności.

Poniedziałek, 25 listopada, godz. 15:00–21:00
NAWYKI TWÓRCZEGO UMYSŁU - 6 godz

Czy myślałaś kiedyś o uczeniu się i osadzaniu w roli artystki jako o rozwijaniu nawyków? Zwracasz uwagę na swoje twórcze rytuały, które pomagają Ci w pracy? Umiesz dostrzec przyzwyczajenia, automatyczne zachowania, które utrudniają Ci realizację działań? Nawyki ma każda z nas. Jedne pomagają, a inne przeszkadzają w codziennej pracy. Ich siła polega między innymi na tym, że są nieuświadomione. Zachęcamy więc, żebyś je rozpoznała.

Podczas tego warsztatu poznasz ramy teoretyczne pomagające zrozumieć czym są i jak działają nawyki. Dowiesz się w jaki sposób możesz z nimi eksperymentować i jak obserwacja, modyfikacja lub wprowadzenie nowych nawyków może wspierać Cię w rozwoju zawodowym. Rozdział ten prezentuje i zbiera w sposób uporządkowany podstawowe wskazówki opracowane przez badaczy zagadnie-nia. Wskazówki, które przeprowadzą Cię przez proces diagnozowania i kształtowania nawyków w obszarze Twojej pracy twórczej. Poznasz pojęcia związane z teorią formowania i działania nawyków takie jak: pętla nawyku, rutyna, zwyczaj, wskazówka, wyzwalacz, nagroda, koło nawyków twórczego umysłu.

Wtorek, 26 listopada, godz.15:00–21:00
KRYTYK WEWNĘTRZNY - 6 godz

Czy mimo wyznaczonych celów, określonych zasobów i wypracowanych nawyków twórczych czasem masz wrażenie, że nie jesteś w stanie podjąć, kontynuować lub zakończyć swojej pracy? Czy bywa tak, że paraliżuje Cię lęk, nachodzi zwątpienie, stwierdzasz, że praca twórcza nie jest dla Ciebie? Czy wstydzisz się dzielić swoją pracą? Masz trudność w mówieniu o sobie dobrze? Uważasz, że opowia-danie o swojej pracy z uznaniem, docenianie siebie i dostrzeganie własnych sukcesów właściwie nie przystoi czy jest domeną zadufanych w sobie chwalipięt? Czy odczuwasz silną potrzebę wielokrotnego poprawiania tego, co zrobisz?

Podczas tego spotkania w oparciu o teorię dialogowego Ja Huberta Hermansa będziesz miała szansę dowiedzieć się więcej o tym, co to znaczy, że każda z nas „słyszy głosy". Porozmawiamy także o tym, skąd może pochodzić głos Wewnętrznej Krytykantki oraz jakie jego typy opracował na podstawie badań psycholog i terapeuta Jay Earley. Będziesz mogła dowiedzieć się więcej o tym, jak sama doświadczasz swojej wewnętrznej krytyki. Poznasz pomysły na twórcze wykorzystanie krytycznej perspektywy z użyciem myślenia lateralnego.

Środa, 27 listopada, godz. 15:00–21:00
SZTUKA I PIENIĄDZE - 6 godz

Pieniądze i sztuka to dwa kompletne przeciwieństwa - wydaje się, że taka jest pierwsza, najczęściej spotykana reakcja na zestawienie tych dwóch słów obok siebie.

Jak poruszasz się w świecie finansów? Ile energii i czasu poświęcasz na martwienie się o stan swojego portfela? Co z tego wynika? Czym dla Ciebie są pieniądze? Co czujesz, kiedy o nich myślisz? Czy tworzenie traktujesz jak działalność zarobkową? Co myślisz na temat swoich dochodów w kontekście uprawiania sztuki? Jak gospodarujesz swoimi środkami finansowymi? Jakich zmian w sferze finansowej potrzebujesz?

Podczas tego spotkania zastanowisz się nas swoją osobistą historią relacji z pieniędzmi, stworzysz listę kryteriów wspomagającą wycenę twojej twórczości i poćwiczysz negocjacje finansowe.

Czwartek, 28 listopada, godz. 15:00–21:00
PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO - 6 godz

Może myślisz, że skoro nie jesteś szefową wielkiego przedsiębiorstwa, nie masz na głowie rady nadzorczej i akcjonariuszy – to planowanie tego, co będziesz robiła za dwa lata nie ma większego sensu? Stawiasz pierwsze kroki w świecie sztuki? Działasz intuicyjnie? Improwizujesz? Uważasz, że tabelki raczej zabijają, niż wzmacniają kreatywność? Planowanie kojarzy Ci się ze stratą czasu?

Jesteśmy innego zdania. Myślenie długofalowe, planowanie strategiczne, tworzenie śmiałych wizji nie jest domeną wyłącznie przedsiębiorców. Projektowanie przyszłości może przynieść korzyści. Osoby planujące swoją przyszłość osiągają lepsze wyniki w pracy, bardziej dbają o swoje zdrowie, a co najistotniejsze są w stanie lepiej przewidzieć i przygotować się na przeszkody na drodze do wybranego celu. Częściej osiągają to, na czym im zależy. Z tego właśnie powodu zachęcamy Cię zarówno do snucia śmiałych wyobrażeń, jak i do rozważnego namysłu nad kolejnymi, małymi krokami.

Tak ukierunkowane myślenie o rozwoju zawodowym może wspierać Cię w procesie podejmowania decyzji, regulować poziom niepewności związanej z pracą, koncentrować Twoją uwagę na oszczędnym gospodarowaniu tym, co już masz; a nawet wspierać w bardziej realistycznym planowaniu kon-kretnych zadań. Planowanie może być twórczym procesem.

Sobota, 30 listopada, godz. 10:00–13:00
Psychofreski - Zaproszenie do spontanicznego tworzenia na żywo.
Poprowadzi: Agata Brzoska

Wydarzenie pełne twórczej, swobodnej twórczości zapraszające chętnych do wspólnej improwizacji wizualnej. Podczas, którego będziemy wspólnie tworzyć albo spokojnie obserwować. Każdy będzie miał szansę się spontanicznie przyłączyć. Dla każdego, bez względu na umiejętności, środowisko. Artystów, amatorów, zawodowców, malujących, fotografów, pisarzy, zaciekawionych i poszukujących. Łączyć ma chęć swobodnego tworzenia.

Celem jest pokonywanie granic, skomunikowanie się, jednoczenie środowiska artystów i nie-artystów, zasmakowanie klimatu, po prostu bycie...

Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona[at]okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u