Dawne Kino Światowid i Szkoła Muzyczna - zwiedzanie

13 października 2018 r., godz. 10.00
Start: os. Centrum E 1 (przed wejściem do Muzeum PRL-u)

Zwiedzanie budynków Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza i dawnego Kina Światowid (obecnie Muzeum PRL-u) w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: Marta Karpińska (Fundacja Instytut Architektury). Wstęp wolny. Zapisy do 11 X: j.klas@okn.edu.pl.

Partnerzy wydarzenia:
Muzeum PRL-u
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza

Kino „Światowid” projektu Andrzeja Uniejewskiego zaczęło powstawać w 1955 roku, a ukończone zostało rok po odwilży. Socrealistyczny kostium stylowy budynku, pomimo widocznego dążenia architekta do modernistycznego upraszczania detali, w momencie powstania był anachronizmem – w tym czasie Marta i Janusz Ingardenowie pracowali już nad projektem Bloku Szwedzkiego, znaku odwilży w architekturze Nowej Huty. Architektura budynku kina kontrastuje ze Szkołą Muzyczną zaprojektowaną przez Marka Jabłońskiego w latach 1959-1961. Obiekt składa się z dwóch, położonych równolegle względem siebie parterowych pawilonów, oddzielonych zielonym dziedzińcem i połączonych od wschodu prostopadle głównym budynkiem, który częściowo unosi się na poziomem gruntu wsparty na delikatnych filarach. Od zachodu założenie zamyka bryła sali koncertowej, której północna elewacja sali koncertowej ma formę charakterystyczną dla lat 60. – harmonijkowa konstrukcja ściany tworzy rodzaj architektonicznej płaskorzeźby, którą światło i cień różnie kształtują wraz ze zmieniającą się porą dnia. W 1975 roku architekt budynku we współpracy z Jerzym Jabłońskim zrealizowali na zachodniej ścianie sali koncertowej barwną, abstrakcyjną mozaikę ułożoną z ceramicznych kafli, w której dominują ciepłe barwy – od żółci do rdzawej czerwieni z dodanymi akcentami błękitu i zieleni.

Marta Karpińska - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, sekretarz redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni". Kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Współtworzyła wraz z zespołem IA wystawy „Impossible Objects” (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014), „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji” w ramach 8. Festiwalu Warszawa w Budowie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy, Instytut Architektury 2016) czy „Odwilż 56-Cracovia 65. Architektura Witolda Cęckiewicza” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2017/2018). Autorka wydanej monografii architekta Wacława Nowakowskiego (Instytut Architektury, 2015). Współredaktorka i współautorka monografii Witolda Cęckiewicza (Instytut Architektury, 2015).

Nowa Huta – architektoniczny portret miasta - cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów, zwiedzania lub prelekcji portretujących architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana zostanie recenzowana publikacja oraz zaprojektowane będą tzw. ikony miejskie, czyli schematyczne rysunki-piktogramy przedstawiające najważniejsze obiekty, na bazie których powstanie seria gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe.

Organizator: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Współpraca: Fundacja Instytut Architektury

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Dział Animacji i Promocji Kultury