Agnieszka Łukaszewska, "NOWA HUTA – reKONSTRUKCJA" (pastele)

18 marca – 12 kwietnia 2016 r.
ARTzona OKN, os. Górali 4

Wernisaż: 18 marca 2016 r., godz. 18.00.

Genius loci Nowej Hutypozwala artyście odnaleźć w niej wielowarstwową inspirację: socrealistyczną architekturą, wplecionymi w nią losami ludzi i kontekstem historycznym. Ślad po utopijnej koncepcji miasta idealnego, najpierw sztandarowe osiągnięcie Planu Sześcioletniego, chluba propagandy PRL-u, po upadku komunizmu, stało siętrochę miejscem zakazanym, postrzeganym, jako relikt byłej epoki. Zafascynowana miejscem, trochę z przekory odkryłam je na nowo. Analiza minionego czasu z dzisiejszej perspektywy pozwoliła mi dostrzec w Nowej Hucie to, co trwałe, niezmienne, stanowiące o jej niepowtarzalnym charakterze i oceniane, przez jej dzisiejszych mieszkańców, jako wartość. W swoich rysunkachstarałam się też pokazać nowohucki pejzaż i jego budynki w różnych momentach jej historii, tak, aby widz mógł skonfrontować zmiany, jakim podlegały z wyodrębnić najbardziej charakterystyczne i niezmienne cechy.

Punktem wyjścia do pracy nad pastelami są dla mnie moje szkice fotograficzne, ale często sięgam po stare, czarno-białe fotografie Nowej Huty z lat 50. i 60. wykonanych przez Wiktora Pentala, Stanisława Senissona i Roberta Kosieradzkiego. Najbardziej inspirujące były dla mnie fotografie budowy pierwszych domów w Nowej Hucie. Niedokończone, ceglane zarysy budynków, pozbawione kontekstu ulic, w pustym krajobrazie, utrwalone w momencie materializacji wizji architektów.

Ważną częścią cyklu prac dotyczących Nowej Huty są portrety przodowników pracy, posłów na Sejm PRL, aktywistów partyjnych, urzędników. Łączą w sobie pastisz, subiektywną interpretację wizerunków przodowników wykonywanych w latach 50. oraz emocjonalny zapis klimatu PRL-u lat 70. i 80. z moich wspomnień. Pamiętam urzędniczki w modnych wówczas fryzurach – z trwałą i lakierem na włosach, niebieskimi cieniami do powiek i różowymi kołami na policzkach, których kaprys decydował o połączeniu wyczekiwanej rozmowy międzymiastowej lub wydaniu zbawiennego dokumentu, mężczyzn w czerwonych krawatach, np. dyrektora mojej szkoły śpiewającego propagandowe hymny na apelach, nauczycielkę rosyjskiego z przypiętą do bluzki plakietką z Leninem. Choć głosili pochwałę socjalistycznych idei wyczuwałam w ich zachowaniu fałsz, wydawali mi się aktorami odgrywającymi patetyczne role wyznaczone przez system. Rażąco kontrastowały one z ludzkimi przywarami. To połączenie sprzecznych cech było dla mnie niezwykłe, groteskowe i równocześnie przerażające.W swoich rysunkach, zmonumentalizowanych portretach przodowników, ludzi-pomników, chciałam ukazać ukryty dramat jednostek wykorzystanych przez system i opisaną dwoistość rzeczywistości. Dążyłam do uzyskania maksymalnej ekspresji, podkreślając brzydotę oraz słabości bohaterów, kontrastując je ze złudnym urokiem propagandowych idei.

Chciałabym, aby moje prace ukazały Nową Hutę w zupełnie nowym świetle. Pomogły dostrzec jej zalety i piękno, badać jej zawiłą historię lecz już bez uprzedzeń.

Agnieszka Łukaszewska

 

Agnieszka Łukaszewska

Urodziła się w Krakowie w r. 1974, brała udział w ponad 40 wystawach w kraju i za granicą, jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych Imprint w Warszawie, Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie, pracuje jako adiunkt w Pracowni Rysunku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, zajmuje się działaniami intermedialnymi, rysunkiem, grafiką i rzeźbą.

1995. Ukończyła krakowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z wyróżnieniem

1995-2000. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom (z wyróżnieniem) w Pracowni Rysunku prof. Włodzimierza Kotkowskiego

2003. Stypendium Twórcze Miasta Krakowa

2008. Doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

2011. Wyróżnienie na VII Triennale Rysunku Współczesnego w Lubaczowie

2015. Habilitacja

 

Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona[at]okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

Październik 2021
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u