Kreatywna Nowa Huta 2014

Projekt KREATYWNA NOWA HUTA realizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie od maja do listopada 2014 r. dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014. Jego wdrażanie podzielone było na dwie części. W ramach części pierwszej (maj - czerwiec 2014 r.) opracowano diagnozę potrzeb mieszkańców 5 dzielnic nowohuckich w obszarze szeroko rozumianej kultury, przeprowadzono serię warsztatów kreatywnych i konsultacje społeczne pomysłów na inicjatywy społeczno-kulturalne zgłoszone przez nowohucian. Ta część zakończona została otwartym konkursem, do którego zgłoszono w sumie 16 niezależnych, niezwykle ciekawych i różnorodnych inicjatyw, z których 5-osobowe jury wybrało 5 do realizacji w 2. części projektu KREATYWNA NOWA HUTA. Były to: proekologiczna "Kartonowa Nowa Huta", kulturoznawcza "Roztańczona Kula Ziemska", rodzinna "Zagadkowa Familiada Nowohucka", tożsamościowe "Zjednoczone Spojrzenie - Kolaż Nowohucki" i w innowacyjny sposób promujący kreowanie przestrzeni publicznej "Tymczasowy Plac Zabaw w Parku Ratuszowym".

TYMCZASOWY PLAC ZABAW W PARKU RATUSZOWYM. Pomysłodawcy: Iza Kubiak-Daraż, Michał Urbański, Anna Ratecka, Paweł Daraż. Inicjatywa polegała na zaplanowaniu i przeprowadzeniu wraz z mieszkańcami – rodzicami, opiekunami i dziećmi warsztatów mających na celu stworzenie tymczasowej przestrzeni do zabaw w Parku Ratuszowym. W tym parku, centralnym dla Nowej Huty, brakuje obecnie miejsca przystosowanego do rekreacji dla dzieci i ich opiekunów. Istnieje duża potrzeba wśród młodych mieszkańców dzielnicy aby takie miejsce tam powstało – postulat zgłoszony podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych wiosną 2014 r. na terenie parku. Stąd powstał pomysł na stworzenie tymczasowego placu zabaw, który mógłby powstać z wykorzystaniem prostych narzędzi oraz metody partycypacyjnej, w toku warsztatów dla dzieci i rodziców. W związku z rozpoczęciem działań rewitalizacyjnych na terenie Parku Ratuszowego przetestowany w ramach projektu KREATYWNA NOWA HUTA może stać się impulsem to zagospodarowania przestrzeni publicznej zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców dzielnicy.

ROZTAŃCZONA KULA ZIEMSKA. Pomysłodawca: Anna Cyganik-Idęć. Cykl 10 warsztatów skierowanych do dzieci w wieku 6-11 lat, poświęcony nauce tańców tradycyjnych, połączony z elementami wiedzy geograficznej, wiedzy na temat kultur świata oraz tworzenia elementów strojów i rekwizytów do tańca. Na zakończenie warsztatów został zorganizowany finał z udziałem uczestników zajęć, ich rodziców i opiekunów, dziadków, nauczycieli, pozostałych uczestników projektu KREATYWNA NOWA HUTA oraz specjalnie zaproszonych gości - Fundacji Nowe Centrum.

KARTONOWA NOWA HUTA. Pomysłodawczynie: Paulina Maciaszek, Magdalena Rezner, Małgorzata Zając, Angelika Kowalczyk. Pięć warsztatów artystycznych, podczas których wykorzystywany był. karton, jako nośnik do kreatywnych działań (warsztaty z udziałem m.in. seniorów, rowerzystów, muzyków). Otwarte spotkanie finałowe WIELKIE ŚWIĘTO KARTONU, odbyło się w najważniejszym i najczęściej uczęszczanym punkcie Nowej Huty tj. Alei Róż i Placu Centralnym im. R. Reagana. W jego programie znalazły się: prezentacja prac grup warsztatowych, zajęcia artystyczne dla mieszkańców Nowej Huty, zabawy podwórkowe z dawnych lat oraz atrakcje animacyjne, "Kartonowe Osiedle" - uczestnicy wydarzenia wspólnie malowali przygotowane kartonowe bloki, tworząc obraz osiedla marzeń, „4 do Huty” - happening, kartonowy tramwaj naturalnych rozmiarów został ozdobiony przez uczestników finału i uzupełniany odpowiedziami na pytania dotyczące potrzeb mieszkańców Nowej Huty.

ZAGADKOWA FAMILIADA NOWOHUCKA. Pomysłodawcy: Blogerzy Rekomendacji 39, Jolanta Pytel, Staszek Banaś, Zespół U-Lotki. Dwudniowy festiwal, na który złożyły się: gra rodzinna przygotowana w oparciu o popularną wśród młodzieży serię literacką "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” z udziałem tłumaczki Barbary Gawryluk, debata oxfordzka poświęcona różnym modelom wychowania oraz spektakl teatralny pt. "Klocki Janusza Korczaka" w Teatrze Ludowym (teatralna interpretacja poglądów na zmianę społecznego modelu wychowania dziecka na przykładzie "Króla Maciusia I" J. Korczaka). Celem przedsięwzięcia było zgromadzenie społeczności lokalnej Nowej Huty wokół tematu "emancypacja dziecka", i otwarta dyskusja o tym, jak wiele zmieniło się w nowohuckim modelu rodziny, na co kładło się nacisk w wychowaniu dawniej, a co jest ważne dla rodziców teraz.

ZJEDNOCZONE SPOJRZENIE - KOLAŻ NOWOHUCKI. Pomysłodawca: Anna Mazela. To cykl pięciu warsztatów, prowadzonych przez pomysłodawczynię, nowohuckiego fotografa, Adama Gryczyńskiego przy wsparciu Agnieszki Łukaszewskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na które uczestnicy przynieśli wykonane przez siebie oraz znalezione w prywatnych albumach fotografie dzielnicy. Zadaniem uczestników było wypracowanie wspólnego wyobrażenia Nowej Huty i wyrażenie go kolażu. W ten sposób spotkały się spojrzenia osób starszych i młodszych, dawne i nowe poglądy, historia ze współczesnością, przestrzeń publiczna z przestrzenią prywatną, rodzinną. Finalne spotkanie, polegało na ostatecznym połączeniu sił i wszystkich zdjęć w jeden obraz, który stanie się scenografią dla działań artystycznych prowadzonych przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida oraz partnerów lokalnych.

 

 

Zespół projektu Kreatywna Nowa Huta:

Koordynator projektu:
Małgorzata Hajto, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

Opieka merytoryczna i organizacyjna:
Katarzyna Szczęśniak, Dorota Orczewska, Katarzyna Danecka-Zapała, Maciej Kasprzyk

Podziękowania za pomoc przy realizacji projektu:
Agnieszka Łukaszewska, Anna Woźniak, Adam Gryczyński, Adam Radosz, Aleksander Hordziej, wolontariusze Fundacji Nowe Centrum

 

nck dk

 

Maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u