pinNowa Huta - Nowa Szansa

W latach 2004-2008 Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida był autorem i administratorem międzynarodowego projektu Nowa Huta – Nowa Szansa. Projekt realizowany był  metodą partnerską wspólnie z 12 lokalnymi partnerami z trzech sektorów oraz 6 zagranicznymi partnerami z UE w ramach dwóch partnerstw ponadnarodowych. Projekt finansowany był ze środków Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. W rezultacie projektu powstało 11 manufaktur integracyjnych (inkubatorów przedsiębiorczości) w sektorze kreatywnym - m.in. OGRÓD DOŚWIADCZEŃ (obecnie w strukturach Muzeum Inżynierii Miejskiej). OKN był pomysłodawcą i autorem projektu oraz był liderem Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich, odpowiedzialnym za realizację całego projektu.

Manufaktury powstałe podczas realizacji projektu:

1. Ogród Doświadczeń – ekspozycja edukacyjna w przestrzeni Parku Lotników Polskich
  2. Głos Młodej Huty – dodatek do lokalnego tygodnika, redagowanego z udziałem młodego wolontariatu
  3. „Zgniatacz Dźwięków” - Studio Brzmień Nowoczesnych i promocja młodych talentów
  4. „Pelargonia i róża” - Studio Sztuki Ogrodowej, projektowanie, realizacja, pielegnacja zieleni miejskiej
  5. Centrum Przedsiębiorczości Społecznej – informacja, poradnictwo, doradztwo
  6. Pracownia Dziewiarstwa Artystycznego – kursy dla pasjonatów dzianiny
  7. SkautTur – eko-turystyka młodzieżowa
  8. DPI Graf – pracownia grafiki komputerowej
  9. Mapa Potencjału Nowej Huty – internetowy program animacji społecznej
  10. Lokalne Centrum Usług Społecznych – opieka nad społecznym Muzeum Czynu Zbrojnego, dowożenie posiłków
  11. GetCo – europejska platforma internetowa promująca przedsiębiorczość