Architektoniczny portret Nowej Huty - spacer

termin do uzgodnienia
Start: Plac Centralny im. Ronalda Reagana

Spacer pokazujący najważniejsze obiekty architektury socrealistycznej, modernistycznej i postmodernistycznej w Nowej Hucie, takie jak: bloki Adamskiego, osiedla Willowe i Wandy, plac Centralny, aleję Róż z miejscem po pomniku Lenina, Teatr Ludowy, szkołę „tysiąclatkę”, blok szwedzki i francuski, osiedle Centrum E. Spacer odbywa się w kluczu książki „Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku”, która wydana została przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w 2018 r.

Czytaj więcej...

Architektoniczny portret Nowej Huty – warsztaty

termin do uzgodnienia
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida os. Górali 5

Zajęcia składają się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi prelekcja. Jej tematem są najważniejsze zasady stylu socrealistycznego i modernistycznego w architekturze i jego nowohuckie realizacje, z omówieniem historycznego kontekstu. Na drugą część składają się warsztaty, podczas których uczestnicy układają z puzzli poznane realizacje, z których następnie tworzą mapę miasta. Tym samym uczą się rozpoznawać różnice w stylach architektonicznych na przykładzie Nowej Huty oraz rozmieszczenie najważniejszych obiektów w tej części Krakowa.

Czytaj więcej...

Bolek i Lolek poznają Kraków - lekcja biblioteczna dla przedszkolaków

13 listopada 2019 r., godz. 9.00 i 10.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Tematyczna lekcja biblioteczna dla przedszkolaków, której celem jest przybliżenie historii i dziedzictwa kulturowego Krakowa, jego walorów przyrodniczych i historycznych, zapoznanie z zabytkami oraz kształtowanie tożsamości regionalnej. Dzieci przez poznawanie własnego miasta pogłębiają więzi ze swoim środowiskiem, regionem.

Czytaj więcej...

Dawne i współczesne zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

10 i 11 grudnia 2019 r., godz. 8.30 i 10.30 (dwie grupy)
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4

Spotkania etnograficzne prezentujące tradycje i obrzędy kultury ludowej z regionu krakowskiego dotyczące świąt Bożego Narodzenia dla zorganizowanych grup przedszkolnych (5-6 lat) i wczesnoszkolnych (klasy I-III).

Czytaj więcej...

EtnoHuta - warsztaty

termin do uzgodnienia
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida os. Górali 5

Warsztaty, podczas których uczestnicy poznają kulturę ludową dawnych wsi nowohuckich. Poprzez zajęcia z kartą pracy (m.in. ozdabianie gorsetu i pasa na kartonowym szablonie, rozwiązywanie łamigłówek i rebusów) dowiadują się czym cechował się strój ludowy z tego regionu, jakie elementy charakterystyczne posiadało umeblowanie wiejskiej chaty z Pleszowa, Krzesławic, Ruszczy, czy Branic i poznają historię dawnych wsi nowohuckich. Warsztaty odbywają się na podstawie portretów Franciszka i Marcjanny Ptaków z Bieńczyc ze zbiorów Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Czytaj więcej...

Korowód Nowohucki - warsztaty

t

termin do uzgodnienia
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida os. Górali 5

Zajęcia, podczas których uczestnicy zapoznają się z wyborem najważniejszych postaci związanych z terenami Nowej Huty, zarówno przed 1949 r., jak i potem. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważne dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury. Spotkanie składa się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich uczestnicy wezmą udział w prezentacji zawierającej materiał ikonograficzny oraz opisującej dzieje dwunastu postaci od legendarnej Wandy aż do Bogdana Łyszkiewicza z zespołu „Chłopcy z Placu Broni”. W drugiej części uczestnicy w grupach czteroosobowych grają w grę planszową „Korowód Nowohucki”, wydaną przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w 2016 r.

Czytaj więcej...

Mistrzejowicki szlak kulturowy - wyprawa po dzielnicy

21 września 2019 r., godz. 14.30
Start i finał: Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Trasa: Fort 48 Batowice – fort artyleryjski Twierdzy Kraków, Kościół św. Maksymiliana Kolbego – historia, ważne postacie, twórcy i fundatorzy, Park Tysiąclecia, pomniki i rzeźby plenerowe Mistrzejowic. obowiązujązapisy - do 19 IX.

Czytaj więcej...

Obrzędy Wielkiej Nocy: palmy, Pucheroki, pisanki

31 marca i 1 kwietnia 2019 r., godz. 8.30 i 10.30 (dwie grupy)
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4

Spotkania etnograficzne prezentujące tradycje i obrzędy kultury ludowej z regionu krakowskiego dotyczące świąt Wielkiej Nocy dla zorganizowanych grup przedszkolnych (5-6 lat) i wczesnoszkolnych (klasy I-III).

Czytaj więcej...

Tematyczne zwiedzanie Nowej Huty z przewodnikiem (tematyka do uzgodnienia)

termin do uzgodnienia
miejsce do uzgodnienia

Spacer prezentujący wybrany aspekt dziedzictwa kulturowego Nowej Huty, prowadzony przez specjalistę w danej dziedzinie. Przykładowe tematy: kapliczki i architektura drewniana, miejsca fantomowe (już nieistniejące, ale obecne w pamięci zbiorowej), graffiti, rzeźby plenerowe, życie kulturalne, neony, ślady trzech wojen (I i II wojna światowa, zimna wojna), literatura, teatr, muzyka. Istnieje również możliwość zorganizowania spaceru na życzenie o innej, uzgodnionej uprzednio tematyce.

Czytaj więcej...

Z klasztoru Cystersów pod Arkę Pana - zwiedzanie Nowej Huty z przewodnikiem (wersja rozszerzona)

termin do uzgodnienia
Start: Klasztor Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11

Spacer rozpoczyna się pod klasztorem Cystersów w Mogile, gdzie zostanie omówiona historia opactwa, jego styl i najważniejsze zabytki w kontekście historii terenów Nowej Huty sprzed 1949 r. Kolejnym punktem jest prezentacja pierwszych realizacji nowohuckich – osiedli Willowego, Wandy, na Skarpie, położonych na terenie dawnej wsi Mogiła. Następnie przechodzimy do placu Centralnego i alei Róż, a potem pod Krzyż Nowohucki i Arkę Pana. Podczas spaceru poznajemy nie tylko architekturę, ale też sylwetki twórców „miasta idealnego” oraz wyjściową koncepcję urbanistyczną i architektoniczną Nowej Huty. Sporo dowiadujemy się również o historii tego miejsca, początkach budowy, pomniku Lenina, walce o krzyż z 1960 r. oraz o działalności opozycyjnej z lat 80. XX w. Poznajemy tym samym „palimpsest historii”, jakim jest współczesna Nowa Huta.

Czytaj więcej...

Z Krakusem, Wandą i Lajkonikiem

termin do uzgodnienia
Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Cykl zajęć z zakresu edukacji regionalnej i historycznej dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, przygotowanych we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Czytaj więcej...

Z Placu Centralnego pod Arkę Pana - zwiedzanie Nowej Huty z przewodnikiem (wersja standardowa)

termin do uzgodnienia
Start: Plac Centralny im. Ronalda Reagana

Podstawowa wersja spaceru historycznego, prezentująca najważniejsze realizacje architektoniczne i dzieje Nowej Huty od 1949 r. Poruszone zostaną wątki dotyczące początków budowy, jej lokalizacji, informacji o projektantach, a także o wydarzeniach historycznych, będących osią narracji tożsamościowej, jak np. walka o krzyż z 1960 r. oraz działalność opozycyjna z lat 80. XX w.

Czytaj więcej...

Październik 2024
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u