baner podroznikOśrodek Kultury Norwida serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań p.n. Religioznawczy Podróżnik, realizowany we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W „Religioznawczym Podróżniku” zwrócimy uwagę na to, jak różnorodne jest to, co skłonni jesteśmy ujmować jednym słowem „religia”. Czy w związku z tym religia jest w ogóle kategorią, którą można opisać tak odległe od siebie fenomeny jak na przykład joga, malunki naskalne, czarownictwo, czy znane nam dobrze religie uniwersalistyczne: islam, chrześcijaństwo, buddyzm? Myśląc w ten sposób mówimy raczej o „religiach” i często niezamierzenie ustawiamy je w hierarchii. Zastanawiamy się wtedy, która z nich jest bardziej religią niż inna, która jest prawdziwsza. Innymi słowy wyrokujemy, która przysłowiowo zawiera więcej religii w religii. Jednak jak można to zmierzyć? Czy doświadczenie religijne ludzi z różnych, odmiennych kręgów kulturowych jest aż tak różne, od tego, co jest nam dobrze znane z własnego podwórka i naszych prywatnych przeżyć? A może dojdziemy do wniosku, że „religia” jest uniwersalna, że wszyscy jesteśmy, chcąc nie chcąc, homo religiosus i dążymy do dialogu z przerastającą nas rzeczywistością: sacrum, Bogiem, czy innymi formami transcendencji.

„Religioznawczy Podróżnik” jest cyklem wykładów, dzięki którym udamy się w podróż do różnych światów i poznamy różnorodność form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” doskonale zilustruje tę tezę, ale pójdzie też krok dalej i zada pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Zastanowimy się kiedy i jak można mówić o „religii”. Dlatego w trakcie „Religioznawczego Podróżnika” religia stanie się dla nas także podróżą intelektualną.

Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, w środy, w Ośrodku Kultury Norwida, os. Górali 5, na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

15.01.2020 r., godz. 19.00 Anna Maćkowiak: Różnorodność i dominacja. O kilku problemach religijnych w Indonezji
12.02.2020 r., godz. 19.00 Maciej Grzelczyk: To są znaki naszych przodków, czyli sztuka naskalna z Tanzanii jako element łączący wierzenia przeszłe i obecne
11.03.2020 r., godz. 19.00 Matylda Ciołkosz: Joga: starożytna ścieżka duchowa, czy wygibasy z Instagrama?
8.04.2020 r., godz. 19.00 Joanna Malita-Król: Gdy współczesne czarownice zbierają się w kręgu – o wicca tradycyjnej słów kilka
13.05.2020 r., godz. 19.00 Natalia Różalska: Od jurodiwego do Pussy Riot – zjawisko "świętego szaleństwa" w Rosji

 

Joga

10 czerwca 2020 r., godz. 18:00-19:30
platforma click meeting

Joga to zjawisko, które wydaje się stać okrakiem między starożytnością a nowoczesnością. Z jednej strony jest źródłem prastarej nauki o wyzwoleniu, z drugiej strony elementem współczesnej kultury wellness - obecnym w klubach fitness, kolorowej prasie i mediach społecznościowych. Jak na przestrzeni wieków zmieniało się rozumienie terminu „joga”? Co łączy starożytną praktykę medytacyjnego wglądu z cyrkowymi wygibasami, które możemy podziwiać w internecie? Na te - i inne - pytania poszukamy odpowiedzi podczas czerwcowego spotkania.

Czytaj więcej...

Gdy współczesne czarownice zbierają się w kręgu – o wicca tradycyjnej słów kilka

24 czerwca 2020 r., godz. 19:00-20:30
platforma click meeting

Odczyt w formie webinaru pt. „Gdy współczesne czarownice zbierają się w kręgu – o wicca tradycyjnej słów kilka”. W XXI wieku czarownice spotykają się na sabatach jak świat długi i szeroki. Wśród nich szczególne miejsce zajmują wiccanie, współczesnej pogańskiej religii. Podczas czerwcowego spotkania z cyklu „Religioznawczy podróżnik" poznamy historię wicca, a także wiccańskie wierzenia i rytuały – czyli co dzieje się, gdy czarownice zbierają się w kręgu. Nie zabraknie magii, zaklęć i sabatów!

Czytaj więcej...

To są znaki naszych przodków, czyli sztuka naskalna z Tanzanii jako element łączący wierzenia przeszłe i obecne – slajdowisko Macieja Grzelczyka

12 lutego 2020 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Macieja Grzelczyka w ramach cyklu Religioznawczy Podróżnik. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Joga: starożytna ścieżka duchowa, czy wygibasy z Instagrama? Slajdowisko Matyldy Ciołkosz

11 marca 2020 r., godz. 19:00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Matyldy Ciołkosz w ramach cyklu Religioznawczy Podróżnik. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Różnorodność i dominacja. O kilku problemach religijnych Indonezji - slajdowisko z Anną Maćkowiak

15 stycznia 2020 r., godz. 19.00 Zmiana terminu: 22 stycznia 2020 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Anny Maćkowiak w ramach cyklu „Religioznawczy podróżnik”. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u