huta sztuki bannerTERAZ URBANOWICZ. Malarstwo Witolda Urbanowicza z lat 60. i 70. XX w.

ENGLISH VERSION

Ekspozycja obejmuje prace z lat 50., 60. i 70. XX w., od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez „Panoramę Nowej   Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza po sztukę współczesną. Wyjątkowy jest zbiór prac malarstwa materii, które zyskało popularność w latach 50. XX wieku, zwłaszcza w Belgii, Francji i Hiszpanii, a na krakowskim gruncie reprezentowane było przez Grupę Nowohucką, znaną także, jako Grupa 5-ciu. Należeli do niej Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz, Jerzy Wroński, Julian Jończyk i Janusz Tarabuła. Ich prace charakteryzują się wykorzystywaniem surowych materiałów. Artyści eksperymentowali z fakturą obrazu, tłoczyli reliefy, w grubej warstwie farby zatapiali piasek, cement, do obrazu wklejali przedmioty z drewna, tkaniny, zardzewiałych blach. Tworzyli piękne, choć szare, smutne obrazy, uważali bowiem, że sztuka nie powinna być tylko estetyczną doskonałością. Malarstwo materii odzwierciedlało rzeczywistość, było bliskie temu, co widzieli dookoła. Ich prace wyrażały stan ducha pokolenia ludzi, którzy przeżyli wojnę. Grupa Nowohucka, choć uważana za jedno z ważniejszych krakowskich ugrupowań okresu "odwilży", niestety nie miała dotychczas stałego miejsca ekspozycji.

Na wystawie można również zobaczyć kilkadziesiąt prac artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty, między innymi Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, a także należących do najwybitniejszych przedstawicieli grafiki artystycznej lat 60. Jerzego Panka czy Stanisława Wójtowicza.

Oprócz stałej ekspozycji Galeria Huta Sztuki jest także miejscem prezentacji wystaw czasowych dzieł nowohuckich artystów; posłuchać można archiwalnych nagrań rozmów z artystami i zobaczyć archiwalne filmy.

Galeria Huta Sztuki powstała z inicjatywy Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu władz Krakowa i finansowaniu z Gminy Miejskiej Kraków. Inspiracją do jej stworzenia była sięgająca lat 50. XX wieku historia samego Ośrodka, dawnego Zakładowego Domu Kultury mieszczącego się na Osiedlu Górali 5. W tym czasie do Nowej Huty przyjeżdżali licznie artyści, otrzymując do swej dyspozycji pracownie w oddawanych do użytku budynkach. Nowa galeria nawiązuje do pierwszej, działającej w latach 60. i 70. XX w. przy Domu Kultury, Galerii „RYTM”.

Nowa galeria jest hołdem dla artystów, którzy swoje losy związali z Nową Hutą. Prezentując ich prace, Ośrodek chce przywrócić je świadomości polskich krytyków, historyków, kolekcjonerów i odbiorców sztuki, mając nadzieję, że wystawa stanie się dla nich kolejnym ciekawym odkryciem.

Galeria Huta Sztuki jest finansowana ze środków Miasta Krakowa.

 

NAWIGACJA:

 

plakat huta sztuki

 

Marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u