Galeria "Rytm" - publikacja do pobrania

rytmZapraszamy do pobrania publikacji autorstwa Moniki Kozioł poświęconej historii i działalności Galerii "Rytm", która została opracowana w partnerstwie z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida.

 

 

 Galeria "Rytm" - publikacja do pobrania (pdf)

Galeria „Rytm”. Historia i znaczenie zakładowej galerii sztuki w Nowej Hucie (autor: Monika Kozioł)

Galeria „Rytm” przez ponad dwadzieścia lat działała przy Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina (obecnie Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida). Jej początki sięgają drugiej połowy lat 50., natomiast zmierzch jej działalności przypada na koniec lat 70. Program galerii nastawiany był głównie na prezentację dokonań twórców nowohuckich. Ukoronowaniem takiej polityki wystawienniczej był cykl Prezentacje – Plastycy Nowej Huty, którego inicjatorami byli Anna Siatkowska, Janusz Trzebiatowski (wieloletni kierownik galerii) oraz Jan Żabicki.

W Galerii „Rytm” swoje prace prezentowali tacy twórcy jak między innymi: Bogusława Gabrysia, Marian Kruczek, Eugeniusz Mucha, Maria Pinińska-Bereś, Janina Kraupe-Świderska, Józef Szajna, Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz.

Opracowanie składa się z dwóch części, każda z nich została dodatkowo podzielona na rozdziały. Pierwsza jest poświęcona historii Galerii „Rytm”. Składa się z czterech rozdziałów zawierających kolejno: zarys działalności Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina, mapę miejsc wystawienniczych w Nowej Hucie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, historię, program i oddziaływanie Galerii „Rytm” oraz kalendarium wystaw z lat 1960–19795. Druga część dotyczy flagowego cyklu galerii "Prezentacje – Plastycy Nowej Huty", zainaugurowanego w 1965 roku. Ta część składa się z ogólnego omówienia każdej z trzech jego edycji oraz z kalendarium wystaw.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn 01 cmyk

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u