Promocja 18.numeru monografii z cyklu „Parki Krakowa” – Park Lotników Polskich autorstwa Jadwigi i Krzysztofa Wielgusów. Spotkanie autorskie

28 marca 2020 r., godz. 15:00
Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39

Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie wraz z partnerami serdecznie zapraszają na spotkanie promocyjne 18. numeru monografii z serii Parki Krakowa autorstwa Jadwigi i Krzysztofa Wielgusów, który został poświęcony Parkowi Lotników Polskich. Spotkanie będzie okazją do wysłuchanie wykładu na temat historii tego terenu oraz otrzymania publikacji wraz z autografem autorów. Wstęp wolny.

W Krakowie mamy 50 parków. 19 z nich opisanych zostało w ramach cyklu wydawniczego pn. Parki Krakowa, realizowanego od 2005 roku przez Pracownię Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida. Park Lotników Polskich to bohater ostatnio wydanej monografii, której promocja odbędzie się w dniu 28 marca 2020 r. (sobota) o godz., 15.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, al. Jana Pawła II 39.

Autorom pomysłu opisania krakowskich parków zależało na zachęceniu krakowian do poznawania ich historii, postaci – twórców i opiekunów, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz wielkich i nieocenionych w tkance miasta walorów ekologicznych i rekreacyjnych. Wydawnictwo to od lat cieszy się ogromną popularnością, przekazywane jest nieodpłatnie osobom zainteresowanym podczas ogólnokrakowskich imprez ekologicznych oraz wszystkim, którzy zgłoszą się bezpośrednio do Pracowni Animacji Ekologicznej. Cykl powstaje przy wsparciu finansowym Wydziału Kształtowania Środowiska UMK oraz - od roku 2016 - Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Na przestrzeni kilkunastu lat zostały wydane publikacje o najważniejszych parkach Krakowa m.in. Parku Jordana, Plantach Krakowskich, Parku Decjusza, Błoniach Krakowskich, Bulwarach Wiślanych, Parku Krakowskim itd., a teraz o Parku Lotników Polskich.

Monografia „Park Lotników Polskich” autorstwa Jadwigi i Krzysztofa Wielgusów jest opisem parku w szerokim kontekście. Prezentuje historyczne przemiany okolicznych wsi, wskazuje na doniosłą rolę inwestycji militarnych i komunikacyjnych w powstrzymaniu spontanicznego rozwój podmiejskiego budownictwa w XIX i XX wieku, systematyzuje fazy rozwoju krakowskiego lotniska. Wreszcie opisuje stan obecny parku z jego centralnym punktem w postaci zrujnowanego Fortu „Pszorna”, a także przedstawia ważną koncepcję zintegrowania i harmonijnego działania w obszarze pasa pomiędzy Krakowem i Nową Hutą, którego sercem jest Park Lotników Polskich oraz tereny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Szczegółowa Informacja:
Elżbieta Urbańska- Kłapa
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21
ekologia@okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Grudzień 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u