DKK dla dorosłych. Lars Saabye Christensen „Odpływ”

dkk okn 07.201614 lipca 2016 r., godz. 17.00
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Podczas lipcowego spotkania dyskutować będziemy o książce: Lars Saabye Christensen „Odpływ”. Wstep wolny.

 

"Odpływ"

I.
Funder zwany Chaplinem ma 15 lat, właśnie wyjechał z matką na wakacje. Jest lipiec 1969 roku, za kilkanaście dni Neil Armstrong stanie na powierzchni Księżyca. Funder chce napisać o tym wiersz, ale nie uda mu się stworzyć niczego poza tytułem.

II.
Kiedy w amerykańskim miasteczku Karmack liczba nieszczęśliwych wypadków wzrosła o 18 procent, szeryf postanawia zatrudnić pośrednika, który będzie przekazywał tragiczne wieści rodzinom poszkodowanych. Posadę otrzymuje Frank Farelli. Niektórzy twierdzą, że Farelli przynosi nie tylko wiadomości o nieszczęściach, ale również same nieszczęścia.

III.
Funder jest już po pięćdziesiątce, właśnie opuścił ośrodek terapeutyczny w stanie Maryland. Jest cenionym pisarzem, ale po śmierci ojca przeżył załamanie nerwowe. „Najpierw straciłem ojca, potem straciłem powieść, a na koniec straciłem rozum” – mówi.

Te trzy historie, misternie połączone na bardzo wielu poziomach, składają się na Odpływ, nową powieść Larsa Saabye Christensena, autora niezapomnianego Półbrata i głównego norweskiego pretendenta do Literackiej Nagrody Nobla. W najnowszej książce norweski pisarz powraca do swoich ulubionych wątków i tematów: relacji dziecko–rodzice, dojrzewania i drobnych niedoskonałości fizycznych, które definiują osobowość. Znakiem rozpoznawczym Saabye Christensena są też postaci kobiet świetliste, tajemnicze i emanujące swoistą melancholią.

Książka została uznana przez prasę za arcydzieło i jest uważana za najlepszą powieść autora.

Ostry, zabawny i wstrząsający Odpływ to propozycja dla wszystkich, którzy kochają filmy braci Coen i nie mogą się uwolnić od chłodnego czaru prozy Karla Ove Knausgårda. Saabye Christensen hipnotyzuje tak samo, ale czułość, z jaką opisuje swoich niedoskonałych bohaterów, sprawia, że Odpływ emanuje niezwykłym ciepłem.

[źródło: Wydawnictwo Literackie, 2014]

 

DKK tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich, który promuje czytelnictwo. Uczestnikiem DKK może być każdy – to propozycja dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Na spotkaniach rozmawia się o wrażeniach z przeczytanej lektury, o najciekawszych i najśmieszniejszych przygodach tytułowych bohaterów, o tym dlaczego warto tę książkę przeczytać i polecić ją innym. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.

Zasady dyskusji:

  • szanujemy opinie innych,
  • nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy -  im więcej różnych opinii tym lepiej,
  • nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
  • przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
  • każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
  • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
  • przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

 

Szczegółowe informacje:
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65,  biblioteka[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/biblioteka-okn
www.facebook.com/oknorwid

Maj 2025
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u