Koncert Gospel na Skałce

27 maja 2018 r., godz. 15.00
Dziedziniec Klasztoru ojców Paulinów na Skałce, ul. Skałeczna 15

Członkowie miejscowych chórów gospel wystąpią podczas wspólnego koncertu wieńczącego trzydniowe warsztaty prowadzone przez specjalnie zaproszonych instruktorów – Colina Williamsa i Mateusza Pitalę. Wstęp wolny.

Na jednej scenie zaśpiewają członkowie aż 16 chórów z Krakowa i okolic (są to: Angeli, Chór Gospel Alwernia, Chór Camino, Kraków Gospel Choir, DeocentriCity, Chór Grodzka Gospel, Chór Gospel Mszana Dolna, Joyful Voice, Saltrom Gospel Choir, Chór GospelSenior, Faceci w Czerni, Mistral Gospel Choir, Gospel Voice, Soul’n’Voices, Tarnowski Chór Gos.PL oraz Młodzieżowy Chór Gospel).

Gospel na Skałce wywodzi się z Gospel City (imprezy łączącej krakowskie chóry gospel w 2013 roku), a w obecnej formie projekt składa się z trzydniowych warsztatów dla chórzystów, których zwieńczeniem jest otwarty koncert. Organizatorzy starają się podejmować współpracę z instruktorami, którzy swoimi umiejętnościami i doświadczeniem inspirują chórzystów, a także uczestniczących w wydarzeniu polskich dyrygentów, do dalszego rozwoju. W tym roku o poprowadzenie warsztatów poproszeni zostali Colin Williams, wokalista i dyrygent z Wielkiej Brytanii, i Mateusz Pitala, krakowski kompozytor i aranżer.

Colin Williams – brytyjski wokalista, muzyk i aranżer, śpiewa od 3 roku życia, a dyryguje chórami od osiemnastego. Jako wokalista współpracował z takimi artystami jak: Alexandra Burke, The London Community Gospel Choir, The Harlem Gospel Choir, Gabi Gąsior, Holy Noiz, Adam Kosewski, The Tokyo Mass Choir. Pracował dla BBC przy projektach BBC Songs of Praise oraz BBC Radio Gospel Train. Wielokrotnie zapraszany do Polski przy okazji weekendowych warsztatów gospel. Aktualnie wraz z żoną i trójką dzieci mieszka w Bradford. Colin jest obdarzony wybitnym słuchem, niepowtarzalną barwą, charyzmą i niezwykłą energią na scenie.

Mateusz Pitala – założyciel i kierownik muzyczny projektu Soul’n’Voices. Absolwent kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończył Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary Piotra Domagały oraz automatykę i robotykę na AGH. Jego autorskie aranżacje kolęd, pastorałek i własne kompozycje zostały zgromadzone w 2006 roku na płycie Narodzona Miłość. Utwory przez niego zaaranżowane wykonywane były między innymi w Filharmonii Śląskiej, gdzie miał okazję dyrygować orkiestrą symfoniczną połączoną z big bandem AM w Katowicach, w Filharmonii Kaliskiej, Teatrze Rozrywki w Chorzowie czy Radiu Kraków. Od marca 2011 roku jest autorem aranżacji dla Big Bandu Miasta Turek. Współpracował z zespołem finalisty programu X Factor, a owocem tej działalności był projekt Filharmonia nie gryzie, w którym odpowiadał za wykonanie aranżacji na orkiestrę symfoniczną.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Gospel we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida.

Koncert Gospel na Skałce 2018 jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi 23. Nowohucka Wiosna Muzyczna.

Dział Animacji i Promocji Kultury