Brahms. Niemieckie Requiem

brahms 01.20176 stycznia 2017 r., godz. 18.00
Kościół pw. św. M. M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86

Monumentalne dzieło J. Brahmsa zabrzmi w mistrzejowickiej świątyni w wykonaniu artystów z Niemiec. Miejsca koncertów w kościołach w Krakowie jak i dzień wcześniej w Oświęcimiu łączy osoba ich patrona, polskiego męczennika zamordowanego w Auschwitz – św. Maksymiliana M. Kolbego. Przesłaniem tych koncertów, jak też ich przyjazdu do Polski, są pokój, pojednanie i bratnia przyjaźń pomiędzy naszymi narodami. Wstęp wolny.

Kompozytorem dzieła jest Johannes Brahms – najwybitniejszy niemiecki kompozytor drugiej połowy XIX wieku. Niemieckie Requiem Brahmsa składa się z 7. utworów żałobnych na orkiestrę, chór i głosy solistów. Powstało w latach 1865-68 z wykorzystaniem przez kompozytora wybranych fragmentów Pisma Świętego, które poświęcone były rozmyślaniom o kruchości ludzkiego życia, jego przemijaniu oraz wspominaniu bliskich, którzy odeszli. Dzieło jest uniwersalnym, ponadczasowym przesłaniem o ogromnej sile ekspresji i ładunku emocjonalnym, poruszającym nie tylko sferę doznań artystycznych słuchaczy, lecz przede wszystkim dotykającym głębi ich duszy.

Wykonawcy:

Zespół Wokalny Breisach jest jednym z największych klasycznych chórów w regionie Kaiserstuhl – Tuniberg w Niemczech. W swoim repertuarze posiada słynne dzieła na chór i orkiestrę symfoniczną, które wielokrotnie prezentował w filharmonii we Fryburgu, m.in. Pasja według św. Mateusza (J.S.Bach), Stabat Mater (Dvorak), Requiem (W.A. Mozart), Stworzenie Świata (Haydn).

Młoda Filharmonia Kameralna Fryburg założona została w 1995 roku i liczy ponad 60. muzyków: studentów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu im. A. Ludwiga we Fryburgu. W swoim repertuarze posiada wielkie dzieła symfoniczne z okresu klasycyzmu i romantyzmu. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą m.in. wielotygodniowe tournee po Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia, Urugwaj) oraz USA.

Sylwia Olszyńska (sopran) jest absolwentką wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz studiów doktoranckich AM w Katowicach. Współpracuje z Capellą Cracoviensis jest solistką Krakowskiej Opery Kameralnej, od 2012 roku pracuje jako pedagog śpiewu na Wydziale Wokalno–Instrumentalnym AM w Katowicach. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i festiwali m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Oper /Niemcy/, II m. na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Krynicy, I m. w XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym – Słowacja.

Sebastian Szumski (baryton) jest absolwentem Wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy. Współpracował z dyrygentami m.in. J.T. Adamusem, K. Pendereckim, S. Stuligroszem, F.M. Sardellim, A. Parrotem, F. Bonizzonim. Ma w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Posiada w repertuarze utwory od renesansowych polifonii, po kompozycje współczesne, w tym liczne partie solowe w operach Haendla, Mozarta, Moniuszki, Purcella, Donizettiego.

 

fot. A. Kalinowski

 

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Grudzień 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u