Radujcie się… Koncert Wielkanocny

15 kwietnia 2018 r., godz. 18.00
Kościół pw. św. M. M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86              

W programie m. in. G. G. Gorczycki, M. Gomółka, S. Moniuszko i A. Vivaldi. Wstęp wolny.

Wykonawcy:
Akademicki Chór ORGANUM
Zespół Instrumentalny RICERCAR
Wiktoria Bisztyga – sopran
Bogusław Grzybek – dyrygent

Akademicki Chór ORGANUM powstał w 1969 roku z inicjatywy Bogusława Grzybka, który do dzisiaj jest jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Od początku swojej działalności chór występuje pod patronatem Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie.

W swoim repertuarze zespół posiada utwory muzyki dawnej, a także dzieła kompozytorów współczesnych m. in. Góreckiego, Koszewskiego, Krenza, Pendereckiego, Łuciuka. ORGANUM jest stałym uczestnikiem i laureatem przeglądów, festiwali i konkursów chóralnych, współpracuje również z filharmoniami w kraju, z Filharmonią Lwowską, Operą Krakowską i Warszawską Operą Kameralną.

Wielkim Przyjacielem chóru był Metropolita Krakowski – Kardynał Karol Wojtyła, i był nim nadal, jako Jan Paweł II. W pamięci i sercach ORGANUM na zawsze wpisały się występy w Watykanie. Akademicki Chór ORGANUM z wielkim powodzeniem koncertował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w USA.

Od 1990 roku chór występuje wspólnie z Zespołem Instrumentalnym RICERCAR, którego założycielem jest również Bogusław Grzybek, co pozwoliło na poszerzenie repertuaru o muzykę oratoryjną: Bach, Beethoven, Haendel, Mozart, Vivaldi. Zespół RICERCAR tworzą młodzi muzycy z Konserwatorium i Akademii Muzycznej w Krakowie.

Bogusław Grzybek ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów i teorii specjalnej, a także kurs dyrygentury u prof. Stefana Stuligrosza. Pełni obowiązki organisty w Bazylice Mariackiej. Za swoją wieloletnią i aktywną działalność artystyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, w tym Order św. Grzegorza Wielkiego nadany mu przez Papieża Benedykta XVI, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki kościelnej. W roku 2017 w Bazylice Mariackiej świętowano czterdziestolecie pracy tytularnego organisty świątyni. Do licznych odznaczeń i medali dołączył Złoty Medal Ojca św. Jana Pawła II którym B. Grzybek został uhonorowany za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej, przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Luty 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u