Człowiek jest drogą kościoła. Koncert z okazji 35. rocznicy konsekracji kościoła pw. św. M. M. Kolbego

17 czerwca 2018 r., godz. 18.00
Kościół pw. św. M. M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86 (dolny kościół)

W programie m. in. E. Elgar, C. Franck, J. S. Bach, A. Vivaldi, G. Faure, J. Haydn oraz utwory św. Jana Pawła II. Wstęp wolny.

Wykonawcy:
Chór, Orkiestra Kameralna Bazyliki oo. Cystersów w Mogile
Liliana Pociecha – sopran
Stanisław Kowalczyk – dyrygent
Krzysztof Górecki – aktor Teatru Ludowego, recytacje
Piotr Piecha – reżyseria

Kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, obok Arki Pana, należy do najstarszych świątyń Nowej Huty. O jego budowę przez wiele lat czynił starania ówczesny Metropolita Krakowski – Kardynał Karol Wojtyła. Konsekrując tę świątynię 22 czerwca 1983 roku w swojej homilii, do zgromadzonych w tym miejscu tysięcy wiernych powiedział:

Pamiętam pierwsze początki tego trudnego, po ludzku ryzykownego dzieła, które łączyły się z salką katechetyczną i do niej dołączonym zadaszeniem na ołtarz. Odprawiałem przy tym ołtarzu pierwszą mistrzejowicką Pasterkę w 1971 roku. [ ...] Dzisiaj dawny wasz biskup, metropolita krakowski – a od 1978 roku, za niezbadanym zrządzeniem Bożej Opatrzności, biskup Rzymu – poświęca ten kościół. Dokonuje jego konsekracji. [...] Pragnę w tym nowym mistrzejowickim kościele, który dzisiaj dane mi będzie konsekrować, włożyć w wasze ręce Chrystusową ewangelię pracy. Niech ona będzie Dobrą Nowiną waszego życia. Niech przez was staje się Dobrą Nowiną dla współczesnego świata.

Chór Bazyliki oo. Cystersów w Mogile powstał w 1996 roku, a jego założycielem i dyrygentem jest Stanisław Kowalczyk – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, organista w mogilskiej Bazylice i przez ponad 10 lat współorganizator cyklu „Koncerty Mogilskie”.

Na przestrzeni lat chór współpracował z wieloma orkiestrami, chórami, solistami, dyrygentami, m. in. z Orkiestrą Beethovenowską, Elżbietą Towarnicką, Lilianą Pociechą, O. Tomaszem Jaroszem, Tomaszem Tokarczykiem, Markiem Stefańskim, Chórem Mariańskim, Akademickim Chórem Organum, Chórem Dominanta oraz aktorami: Piotrem Piechą, Andrzejem Franczykiem.

W 2005 roku z inicjatywy S. Kowalczyka powstała Orkiestra Kameralna, którą tworzą uczniowie i absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza, a także zaprzyjaźnieni muzycy.

W bogatym repertuarze Chóru i Orkiestry Kameralnej Bazyliki oo. Cystersów jest muzyka klasyczna, sakralna, od renesansu po współczesność. Zespół jest laureatem wielu przeglądów i konkursów, koncertował również we Francji, a w Krakowie znany jest z licznych koncertów m. in. na Festiwalu Cracovia Sacra, Muzyka w Starym Krakowie.

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u