Antonio Vivaldi „Cztery Pory Roku”

17 marca 2019 r., godz. 18.00
Kościół pw. św. M. M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86

Wykonawcy - Zespół Musica Graciosa: Kamil Skicki – skrzypce, Paulina Tkaczyk – klawesyn. Wstęp wolny.

„Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego zaliczane są do ponadczasowych dzieł muzyki poważnej. To cykl czterech koncertów skrzypcowych, które A. Vivaldi nazywany często malarzem natury, wydał w 1725 roku w Amsterdamie. Ukazał w nich pełne bogactwo życia wiejskiego m. in. radość, żniwa, polowanie, burze, śpiewy ptaków. Jest to muzyka, będąca esencją włoskiego baroku z pełną paletą muzycznych barw, zachwycająca niezwykłą wirtuozerią i niebywałymi środkami wyrazu.

Antonio Vivaldi (1678 – 1741) oprócz kapłaństwa poświęcił się działalności artystycznej, stając się  światowej sławy kompozytorem. Napisał ponad pięćset koncertów, osiemdziesiąt sześć sonat, czterdzieści sześć oper i wiele pojedynczych utworów.

„Cztery pory roku”, w ramach cyklu Koncerty Mistrzejowickie zostaną wykonane w nowatorskiej formie na dwa instrumenty: skrzypce solo i klawesyn w roli orkiestry. Wystąpią znani krakowscy artyści: Kamil Skicki i Paulina Tkaczyk.

Paulina Tkaczyk - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert – Studnickiej. Doktor sztuk muzycznych swoje umiejętności rozwijała na wielu mistrzowskich kursach klawesynowych i fletowych w Polsce i za granicą.  Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Edukacyjną, Stypendium Twórcze M. Krakowa oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest założycielką zespołów „Cantica Sacra”, „Musica Graciosa” i „Tinesis Trio”. Prowadzi kursy i wykłady poświęcone  wykonawstwu muzyki dawnej. Koncertuje w kraju i za granicą m. in. Francja, Niemcy, Szwajcaria, Słowacja. W swoim dorobku fonograficznym posiada trzy płyty, a także publikację książkową o twórczości drezdeńskiego kompozytora Christlieba Siegmunda Bindera.               

(więcej na: www.paulinatkaczyk.pl)

Kamil Skicki - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie skrzypiec prof. Kai Danczowskiej. Jako młody skrzypek był finalistą i laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów skrzypcowych. Jest koncertmistrzem w orkiestrze symfonicznej Creo, założycielem kwartetu smyczkowego Royal Cracow Quartet oraz Sublima Quartet. Koncertował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej, wrocławskim Teatrze Capitol, Teatrze Roma w W-wie, oraz Wiedniu, Berlinie i Neapolu. Jako koncertmistrz grał pod batutą dyrygentów: Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury i Tadeusza Strugały.

Koncerty Mistrzejowickie to projekt realizowany przez Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, dzięki życzliwości mistrzejowickich parafii i pomocy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice. Koncerty odbywają się raz w miesiącu (niedziela), nieprzerwanie od 2012 roku. Ich celem jest upowszechnianie wśród lokalnej, nowohuckiej publiczności muzyki poważnej i sakralnej, a także poezji w wykonaniu znanych krakowskich aktorów. Koncerty są wzbogaceniem oferty kulturalnej, a wstęp wolny umożliwia zainteresowanym bezpłatny udział w ciekawych i wartościowych wydarzeniach artystycznych.

Honorowy Patronat: Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.


fot. Andrzej Kalinowski

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u