KONCERT CECYLIAŃSKI

17 listopada 2019 r., godz. 18.00
Kościół pw. św. M. M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86

W programie m.in. M. Gomółka, G. G. Gorczycki, J. S. Bach, E. Grieg, J. Brahms. Wstęp wolny.

Wykonawcy:
Chór Bazyliki oo. Cystersów w Mogile
Stanisław Kowalczyk – dyrygent

Chór Bazyliki oo. Cystersów w Mogile powstał w 1996 roku, a jego założycielem i dyrygentem jest Stanisław Kowalczyk – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, organista w mogilskiej Bazylice i ponad 10 lat współorganizator cyklu Koncerty Mogilskie.
Na przestrzeni lat chór współpracował z wieloma orkiestrami, chórami, solistami, dyrygentami m. in. z Orkiestrą Beethovenowską, Elżbietą Towarnicką, Lilianą Pociechą, O.Tomaszem Jaroszem, Tomaszem Tokarczykiem, Markiem Stefańskim, Chórem Mariańskim, Akademickim Chórem Organum, Chórem Dominanta, oraz aktorami: Piotrem Piechą, Andrzejem Franczykiem.
W 2005 roku z inicjatywy S. Kowalczyka, powstała Orkiestra Kameralna, którą tworzą uczniowie i absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza, a także zaprzyjaźnieni muzycy.
W bogatym repertuarze Chóru i Orkiestry Kameralnej Bazyliki oo. Cystersów jest muzyka klasyczna, sakralna, od renesansu po współczesność, oraz utwory patriotyczne, kolędy.
Zespół jest laureatem wielu przeglądów i konkursów, koncertował również we Francji, a w Krakowie znany jest z licznych koncertów m. in. na Festiwalu Cracovia Sacra, Muzyka w Starym Krakowie.

Kult świętej Cecylii jako patronki chórzystów, muzyków, organistów i muzyki kościelnej szeroko rozpowszechnił się od czasów średniowiecza. Ku jej czci powstawały bractwa i towarzystwa muzyczne, utwory muzyczne m. in. G. F. Haendla, odbywały się festiwale w Niemczech, Francji, Anglii.
Święta Cecylia – męczennica, żyjąca w III wieku, promieniowała pięknem życia duchowego.
Żadna ze sztuk nie ma tak bezpośredniego i tak głębokiego wpływu na duchowość człowieka, jak muzyka, która przenika do naszej sfery zmysłowej i intelektualnej.

„Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie”. / Platon /


fot. Andrzej Kalinowski

Koncerty Mistrzejowickie - projekt realizowany przez Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, dzięki życzliwości mistrzejowickich parafii i pomocy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice. Koncerty odbywają się raz w miesiącu (niedziela), nieprzerwanie od 2012 roku. Ich celem jest upowszechnianie wśród lokalnej, nowohuckiej publiczności muzyki poważnej i sakralnej, a także poezji w wykonaniu znanych krakowskich aktorów. Koncerty są wzbogaceniem oferty kulturalnej, a wstęp wolny umożliwia zainteresowanym bezpłatny udział w ciekawych i wartościowych wydarzeniach artystycznych.

Koncerty Mistrzejowickie odbywają się pod honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Luty 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u