Nigdy nie będziesz sam - koncert gospel

15 grudnia 2019 r., godz. 18.00
Kościół pw. św. M. M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86

W programie m.in. Ch.D. Tomlin, G. Głuch, H. Walker, T. Aas, A. Butenko. Wstęp wolny.

Wykonawcy:
Chór Gospel Mszana Dolna
Szymon Markiewicz - pianista
Lea Kjeldsen - dyrygent

Gospel - rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Nazwa gospel pochodzi zjęzyka staroangielskiego i oznacza dobrą nowinę o zbawieniu. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirytuals, również jazz ma genezę w tej muzyce, która rozwija się na całym świecie, wykonywana przez kolejne pokolenia chrześcijan. Jest to muzyka która integruje, jest ponad wszystko, wyzwala wiele dobrej energii skierowanej na drugiego człowieka.
W Polsce ruch gospel rozwija się niezwykle prężnie, a jego główną twórczynią jest pochodząca z Danii i mieszkająca od lat 90-tych w Krakowie - Lea Kjeldsen. Założycielka chórów gospel w Krakowie i Małopolsce, organizator warsztatów i festiwali, uhonorowana krakowskim Medalem Honoris Gratia, za szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury.

Chór Gospel Mszana Dolna to najmłodsze artystyczne „dziecko” Lei Kjeldsen. Chór działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej od 2014 roku i tworzy go 25 osób. Dyrygentem chóru jest Lea Kjeldsen, akompaniatorem Szymon Markiewicz. Zespół uczestniczył dotąd w wielu warsztatach, koncertach gospel, oraz w Festiwalu 7xGospel. W latach 2018 i 2019 Chór Gospel Mszana Dolna był organizatorem warsztatów gospel z udziałem zagranicznych muzyków: C. Vasselego i C. Williamsa.


fot. A. Kalinowski

Koncerty Mistrzejowickie - projekt realizowany przez Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, dzięki życzliwości mistrzejowickich parafii i pomocy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice. Koncerty odbywają się raz w miesiącu (niedziela), nieprzerwanie od 2012 roku. Ich celem jest upowszechnianie wśród lokalnej, nowohuckiej publiczności muzyki poważnej i sakralnej, a także poezji w wykonaniu znanych krakowskich aktorów. Koncerty są wzbogaceniem oferty kulturalnej, a wstęp wolny umożliwia zainteresowanym bezpłatny udział w ciekawych i wartościowych wydarzeniach artystycznych.

Koncerty Mistrzejowickie odbywają się pod honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Czerwiec 2023
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u