PATHMAN

20 maja 2019 r., godz. 19.00
Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5, Kraków

Projekt PATHMAN narodził się w 1998 roku z inicjatywy Piotra Koleckiego i Marka Leszczyńskiego, byłych członków legendarnego Teatru Dźwięku ATMAN - jednego z czołowych przedstawicieli polskiej sceny niezależnej - który współtworzyli w latach 1976-1998. Oboje tworzyli także interdyscyplinarny Festiwal Muzyka w Krajobrazie w Inowłodzu przekształconego w Festiwal w Krajobrazie (15 edycji). W Nowej Hucie wystąpią wraz z Jankiem Kubkiem oraz „Kiniorem”, z którymi ostatnimi czasy grają do impresji na temat prac Władysława Hasiora. Wstęp wolny.

PATHMAN - znaczenie i brzmienie ma takie jak ATMAN – i o to nam w gruncie rzeczy chodziło: pozostać na ścieżce, na którą weszliśmy w 1975 roku. Ścieżce wiodącej w nieznane, na której chwytamy garść kamieni, kilka patyków, kawałek blachy czy instrument trzymany po raz pierwszy w rękach i tworzymy muzykę. Oczywiście wykorzystujemy również elektronikę - bez niej nie powstawałyby nagrania, nie udałoby się ukazać dźwiękowych niuansów, które nas tak fascynują. Przez 40 lat naszych artystycznych poszukiwań i doświadczeń powstała niezliczona ilość zdjęć, obrazów, grafik, płyt, kaset, filmów, artykułów i książek, będących niejako zapisem naszej wędrówki.

Jesteśmy pokoleniem, dla którego muzyka nie ogranicza się do bycia rozrywką, nie jest zagłuszaczem dźwięków otoczenia. Dla nas jest sposobem wyrażenia pojmowania świata, podejścia do natury, człowieka i „cywilizacji”. Na co dzień paramy się wieloma zajęciami, pozornie nie mającymi wiele wspólnego z muzyką - leśnik, informatyk, architekt, radny, pedagog, redaktor. Jednak dźwięki znajdujemy wszędzie, towarzyszą one każdemu działaniu. Jedne są tłem bez znaczenia, inne są ściśle określoną informacją o pełni znaczenia. Do autoekspresji służy nam pokaźny zbiór instrumentów, przedmiotów i narzędzi - akustycznych dźwiękorobów.

Propozycja muzyczna i brzmieniowa zespołu bazuje przede wszystkim na akustycznym instrumentarium (współczesnym i etnicznym), w skład którego wchodzą m.in.: cymbały polskie, cymbały ukraińskie, tscheng, cytry, sitar, gitary akustyczne i 12-strunowe oraz zabytkowa gitara dwugryfowa, drumbass, flety, akordeon, polskie bębny ceramiczne, trąbka, perkusja czy gitara elektryczna. Ponadto muzycy włączają do swoich utworów zarówno urządzenia elektroniczne (jednak korzystają z nich ostrożnie i z umiarem), jak i naturalne dźwięki wydobyte z kamieni, patyków czy ludzkiego głosu.

Muzyki zespołu PATHMAN nie da się jednoznacznie zaklasyfikować do jednego nurtu muzycznego. Niekonwencjonalne użycie instrumentów akustycznych, zmienna dynamika utworów i misteryjny charakter koncertów to znaki rozpoznawcze grupy, która od lat pozostaje wierna swoim artystycznym ideałom.

Piotr Kolecki - pedagog, informatyk, grafik, fotografik, muzyk, czasem poeta, redaktor, aktywista. Współtwórca zespołu 18 września ATMAN, Teatru Dźwięku ATMAN, który po latach przekształcił się w projekt PATHMAN.
Instrumentarium: gitary, bas, drumbas, cytra, sitar, angklung, tankdrum, sanza, kornet, drumla, instrumenty perkusyjne, głos.

Marek Leszczyński - leśnik, samorządowiec, fotografik, muzyk, malarz, czasem poeta.
Od 1976 roku muzyk grupy 18 września ATMAN. W 1982 roku wraz z Piotrem Koleckim i Markiem Styczyńskim współtworzy Teatr Dźwięku ATMAN, a od 1998 roku (po rozpadzie TD ATMAN) z Piotrem Koleckim kontynuuje działalność w ramach projektu PATHMAN.
Instrumentarium: cymbały polskie i ukraińskie, tschang, kantele, udu, sanza, instrumenty perkusyjne, głos.

Włodzimierz „Kinior” Kiniorski - muzyk i kompozytor, kojarzony jest z grą na saksofonie lub klarnecie, ale na tym instrumentarium nie poprzestający. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny. Od lat współpracuje z wieloma muzykami etnicznymi z Polski i z za granicy. Autor muzyki filmowej oraz teatralnej.

Janek Kubek - muzyk specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych, głównie azjatyckich: tabli, ghatam, darabukce, duff, gongach i setce pokrewnych. Muzykuje z wieloma zespołami w Polsce i za granicą, a na stałe związany jest z zespołem Beltaine.

Koncert odbędzie się w ramach festiwalu 24. Nowohucka Wiosna Muzyczna.
https://www.facebook.com/nhwiosnamuzyczna

Głównym partnerem festiwalu jest Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u