#7 Muzyka konkretna

23 maja 2018 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Wykład muzyczny wraz z prezentacją utworów, poświęcony muzyce konkretnej. Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się w ramach 23. Nowhouckiej Wioscny Muzycznej.

Wykonawcy:
(Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble)

  • Martyna Zakrzewska – fortepian, obiekty dźwiękowe, instrumenty elektroniczne,
  • Jakub Gucik - wiolonczela, obiekty dźwiękowe, instrumenty elektroniczne,
  • Piotr Peszat - obiekty dźwiękowe, instrumenty elektroniczne.

Wbrew powszechnym stereotypom sztuka współczesna nie musi być niezrozumiała. Wręcz przeciwnie, działalność twórców XX wieku potrafi w bezpośredni sposób przemawiać do odbiorcy, ponieważ jest tworzona w czasach, które o wiele łatwiej nam sobie wyobrazić.

Wykonawcy krakowskiego zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble rozpoczynają nowatorski projekt, celem którego jest prezentacja twórczości wybitnych kompozytorów XX wieku osobom niezwiązanym ze środowiskiem muzycznym. Comiesięczne spotkania organizowane we współpracy z krakowskimi instytucjami kultury łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy brali udział w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt) z przystępną formą prezentacji, która sprawia, że wydawać by się mogło niezrozumiała twórczość nagle zaczyna do nas przemawiać „ludzkim głosem”.

Choć wybór najważniejszych twórców XX wieku nie jest łatwym zadaniem członkowie zespołu zdecydowali się na nazwiska, które wydają się być najbardziej kluczowe dla odbiorców chcących by bliżej muzyki tworzonej w naszych czasach. Wśród nich znalazł się George Crumb, twórca utworów “kosmicznych” inspirowanych kulturą Wschodu, ale brzmieniowo niezwykle atrakcyjnych. Kontakt z nimi może stać się inspiracją do otwarcia się na inne brzmienie, słuchania szerzej. Kolejną wybraną przez nas postacią jest Luciano Berio, pasjonat melodii. Jeśli tylko wskazać jej końce może ona każdego zaprowadzić w fascynujące rejony sztuki muzycznejHelmut Lachenmann udowadnia z kolei, że każdy instrument może zaskoczyć i zabrzmieć jak coś zupełnie innego. To swoiste studium możliwości instrumentów i wykonawców. Na koniec minimalizm, którego wybrzmienie spotykamy na co dzień w muzyce rozrywkowej. My jednak zachęcimy do zajrzenia głębiej, do źródeł tej natchnionej muzyki. Pojawi się folklor, zarówno polski jak i afrykański czy japoński.

Każde spotkanie trwa ok. 60 minut i angażuje od trzech do pięciu wykonawców zespołu. Punktem wyjścia zawsze jest muzyka, wykonane zostają utwory lub fragmenty utworów idiomatycznych dla danego twórcy czy kierunku. Ponadto wykonawcy postarają się przybliżyć zainteresowanym muzyczne style i sensy słowem, zachęcając do dyskusji.

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

*W obecnej formie projekt „Tu i teraz. Czy muzyka współczesna może zachwycić” organizowany jest pro bono, tzn. muzycy oraz organizatorzy nie pobierają wynagrodzenia za przygotowanie oraz realizację omawianych spotkań.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Listopad 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u