Socrealizm w muzyce, muzyka w socrealizmie

27 maja 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida oraz Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble zapraszają na siódme spotkanie w ramach drugiej edycji cyklu “Otwórz Uszy. Tu i Teraz”. Wstęp wolny.

Obchodzimy w tym roku 70-lecie Nowej Huty, miasta mającego być modelowym przykładem socjalistycznej urbanistyki. Pomijając kwestie ideologiczne, socrealizm był w architekturze stylem w dużej mierze opartym na klasycznych wzorcach, a przy tym w założeniu praktycznym, w zdobnictwie posługującym się motywami ludowymi.

Podobnie rzecz się miała w muzyce. W ZSRR od lat 30-tych, w pozostałych krajach bloku wschodniego po II Wojnie Światowej pod nakazami i zakazami rządzących partii starano się rozwijać muzykę praktyczną, opartą na klasycznych wzorcach, posługującą się motywami ludowymi, odpowiednią dla szerokich rzesz klas i mas pracujących.

Na majowym spotkaniu z cyklu "Otwórz uszy. Tu i teraz" przeanalizujemy czym był socrealizm w muzyce, jak jego echa odzywają się w twórczości dzisiejszej i czym różnił się ten styl od muzyki zachodniej. Pokażemy w jaki sposób kompozytorzy usiłowali omijać założenia stylu, lub wykorzystywać je do swoich celów. Naświetlimy też problematykę społeczno-polityczną, która z tym tematem wiąże się w sposób szczególny.

Otwórz Uszy. Tu i Teraz to comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida. Łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble
W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocną współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u