Neoklasycyzm

21 października 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Zapraszamy do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na spotkanie w ramach cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019” pn. “Neoklasycyzm”. Spotkanie poprowadzą muzycy ze Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

Początek XX w. w muzyce zdominowany był przez twórczość neoromantyczną. Monumentalne pod względem obsady, rozmiarów i ładunku emocjonalnego utwory Brucknera, Mahlera czy Richarda Straussa do dzisiaj rzutują na nasze postrzeganie muzyki „poważnej”. Przeciwko tym tendencjom pojawiły się takie kierunki jak impresjonizm, ekspresjonizm, czy awangarda wiedeńska z Schonbergiem na czele. W latach dwudziestych uwydatnił się nurt, z jednej strony pełnymi garściami czerpiący z tradycji epok ubiegłych, z drugiej zaś niestroniący od osiągnięć współczesnych technik kompozytorskich, ale wykorzystujący je na swój sposób, bardziej komunikatywny i przystępny niż kierunki awangardowe. Był to neoklasycyzm, dzięki działalności pedagogicznej Nadii Boulanger szczególnie popularny we Francji, Polsce i Związku Radzieckim. Obecny w tej muzyce idiom „serenite”, czyli pogody ducha, funkcjonował także w literaturze, choćby w twórczości francuskiego noblisty Romaina Rollanda, czy architekturze. Po II Wojnie Światowej estetyka neoklasyczna okazała się być swego rodzaju lekarstwem na wojenne traumy oraz sposobem na radzenie sobie z ograniczeniami narzucanymi przez socrealizm.

Podczas październikowego spotkania muzycy zespołu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble przybliżą ten kierunek w muzyce i pokażą, że najbardziej (neo)klasyczną dzielnicą Krakowa jest właśnie Nowa Huta.

Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019
Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble
W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u