Muzyka nowych technologii

16 grudnia 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Zapraszamy do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na spotkanie w ramach cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019” p.n. “Muzyka nowych technologii”. Spotkanie poprowadzą muzycy ze Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

O muzyce, zwłaszcza klasycznej rzadko myślimy w kontekście technologii, jednak prawda jest taka, że postęp techniczny zawsze znajdował swoje odzwierciedlenie w muzyce. Przykładem tego zjawiska jest choćby rozwój instrumentów – od renesansowego wirginału do współczesnego koncertowego fortepianu, od gęśli ze strunami z baranich kiszek po współczesne skrzypcowe struny wykonane z kevlaru. Dwudziesty wiek przyniósł niebywałą rewolucję technologiczną w muzyce, która to rewolucja trwa do dzisiaj. Kamieniem milowym tego rozwoju było skonstruowanie przez radzieckiego fizyka Lwa Theremina w 1921 roku pierwszego w pełni elektrycznego instrumentu, na bazie lampowego oscylatora, zwanego początkowo Thereminovoxem. Wynalazek Theremina doprowadził w kolejnych latach do powstania tak ważnych instrumentów, jak fale Martenota (1928), organy Hammonda (1935), czy w późniejszych latach syntezatory. Kolejnym przełomem, jaki dokonał się w muzyce za sprawą rozwoju techniki był rozwój muzyki elektroakustycznej i konkretnej w twórczości Pierre Schaeffera i Pierre Henry w końcu lat 40-tych. W 1957 roku nastąpiła kolejna rewolucja. Światło dzienne ujrzał pierwszy utwór skomponowany przez komputer, czyli Illiac Suite na kwartet smyczkowy – dzieło napisane przez komputer Illiac I zaprogramowany przez Lejarena Hillera i Leonarda Isaacsona. Nie była to może muzyka najwyższych lotów, ale udowadniała, że program komputerowy może generować ciąg dźwięków spełniający kryteria kwalifikujące go jako muzykę. Od tego czasu rozwój technologii w muzyce i muzyki w technologii zaszedł tak daleko, że elektroniczne instrumenty, czy kompozycje algorytmiczne nikogo właściwie już nie dziwią. O tym wszystkim podczas spotkania 16 grudnia opowiedzą muzycy Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble. Podczas spotkania będzie można spróbować swoich sił w grze na instrumentach elektronicznych oraz samodzielnie skomponować utwór, który zostanie potem wykonany.

Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019
Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble
W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u