#22 Spektralizm

26 maja 2020 r., godz. 18:00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5 lub w formie podcastu/webinaru na www.facebook.com/NowohuckieLaboratoriumDziedzictwa

Spektralizm – nurt muzyki nowej. Wykład Spółdzielnii Muzycznej contemporary ensamble w ramach cyklu „Otwórz uszy. Tu i teraz”

Muzyka, to nie tylko dźwięki wyższe i niższe, krótsze lub dłuższe, następujące po sobie bezpośrednio, czy poprzedzielane pauzami, tworzące szybkie, skoczne motyw, czy wolne, ciągnące się struktury. Jednym z najmniej konkretnych, najbardziej nieuchwytnych elementów dzieła muzycznego jest barwa. Określenia towarzyszące temu parametrowi muzyki są zazwyczaj kojarzone ze sztukami wizualnymi (jasno - ciemno, błyszcząco-matowo), są charakterystyczne raczej dla zmysłu wzroku i dotyku niż słuchu. W latach 70-tych XX w. we Francji, wśród uczniów Oliviera Messiaena, którego postać przybliżaliśmy ostatnio pojawił się nurt, gdzie właśnie barwa dźwięku była elementem tworzącym formę utworu – spektralizm. Do powstania tego kierunku doprowadziły dwie drogi. Po pierwsze badanie fizycznych właściwości dźwięku i eksperymenty związane z muzyką elektroniczną i konkretną, po drugie zgłębianie muzyki dalekiego wschodu, gdzie funkcjonuje wiele różnych systemów tonalnych, dających dużo większe możliwości niż europejski system dur-moll, wraz ze strojem równomiernie temperowanym. Do najwybitniejszych twórców spektralizmu należą G. Grisey, H. Radulescu. J. Harvey, czy P. Hurel.

Otwórz Uszy. Tu i Teraz to cykl spotkań edukacyjnych przy muzyce współczesnej. Raz w miesiącu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza do nowohuckiego Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, gdzie opowiada o najważniejszych nurtach i najciekawszych zjawiskach muzycznych XX i XXI wieku.

Wcześniej w cyklu:
#21: Olivier Messiaen
#20: muzyka nowych technologii
#19: Karlheinz Stockhausen i Pierre Boulez
#18: noeklasycyzm
#17: Witold Lutosławski
#16: muzyka industrialna
#15: socrealizm w muzyce, muzyka w socrealizmie
#14: muzyka postinternetowa
#13: muzyka w ciszy, cisza w muzyce
#12: nowe ścieżki dźwięków
#11: ile teatru w muzyce?
#10: muzyka Północy
#9: muzyka po imperium
#8: muzyka improwizowana
#7: muzyka konkretna
#6: polski postmodernizm
#5: minimalizm
#4: Salvatore Sciarrino
#3: Helmut Lachenmann
#2: Luciano Berio
#1: George Crumb

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble
Założona w 2014 roku w Krakowie, gdzie ma swoją siedzibę do dziś, Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble prezentuje klasykę muzyki współczesnej na licznych scenach w mieście i kraju oraz wykonuje najciekawsze dzieła rodzimej muzyki nowej poza granicami Polski. Do czynnego udziału i koncertowania w ramach takich wydarzeń jak Letnie Kursy Muzyki Nowej w Darmstadt, kursy mistrzowskie z ensemble recherche we Freiburgu, Warszawska Jesień czy Sacrum Profanum dochodzi działalność edukacyjna zespołu na polu muzyki najnowszej, a także improwizacja i udźwiękawianie projekcji filmów niemych.

Szczegółowe informacje:
Magdalena Kotula
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
m.kotula@okn.edu.pl

Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u