Nowohuckie miejsca fantomowe

26 sierpnia 2017 r., godz. 17.00
Start: MHK – Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Spacer po kultowych miejscówkach z przeszłości w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: Maria Wąchała-Skindzier (MHK – Oddział Dzieje Nowej Huty). Wstęp wolny - obowiązują zapisy.

Trasa spaceru wiedzie przez miejsca już nieistniejące, nieczytelne na obecnym poziomie wizualnym, ale mające taką siłę oddziaływania, taką aurę, że gdy obok nich przechodzimy, zauważymy strzęp dawnego życia. Detal w architekturze, czy wyposażeniu wnętrza, ewokują sobie tylko znaną pamięć. To prowokuje nas do zatrzymania się, namysłu. Wędrówka ma charakter subiektywnego seansu spirytystycznego. Wywołane zostaną nie tylko duchy miejsc, ale też pamięć o ludziach, którzy je tworzyli. Najważniejsze punkty z mapy: Teatr „Nurt” i „Widzimisię”, restauracja „Arkadia”, kino „Aktualności”, „Empik”, sklep „Moda Polska”, salon „Orbisu”, kawiarnia „Mozaika”.Maria Wąchała-Skindzier - historyczka, adiunktka, kieruje nowohuckim oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zainteresowania badawcze i wystawiennicze zogniskowane wokół narracji muzealnych na temat PRL-u, historii życia codziennego, kultury i tożsamości mieszkańców miast postsocjalistycznych, socjologii teatru, oddolnej działalności kulturotwórczej, partycypacji w kulturze. Koordynator muzealnych działań, związanych z historią mówioną. Główna inicjatorka i kierownik projektu MHK „Opowiedz mi miasto”.

ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE - działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Zapisy do 24 VIII: j.klas@okn.edu.pl

 

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Marzec 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u