Tropem rzeźbiarzy wizjonerów

16 września 2017 r., godz. 17.00
Start: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Spacer po plenerowych rzeźbach i instalacjach nowohuckich w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie i Zajrzyj do Huty 9. Prowadzenie: Joanna Stryrylska-Gałażyn. Wstęp wolny.

Tematem spaceru będą plenerowe rzeźby i instalacje nowohuckie - dla jednych symbole PRL-u, dla innych niedocenione dzieła sztuki. Rzeźby mimo, że reprezentują ten sam okres w sztuce, czyli tzw. czas odwilży, są bardzo różnorodne. Na przykład w Parku Wiśniowy Sad wśród drzew drzemie „Syrenka” Magdaleny Jaroszyńskiej oraz bogato zdobiona kolorową mozaiką tajemnicza „Muszla – Ślimak” bezimiennego autora. W Parku Ratuszowym zobaczyć można natomiast potężną betonową „Rybę”. Podczas spaceru prowadząca opowie o inspiracjach kosmicznych w rzeźbie nowohuckiej, o wizjonerskiej, monumentalnej sztuce recyklingowej Mariana Kruczka, o kierunkach i stylach rzeźby przełomu lat 60. i 70. XX w., a także swoistym poligonie rzeźbiarskim na terenie Nowej Huty.

Joanna Styrylska-Gałażyn - malarka, graficzka, ilustratorka. Mieszka i pracuje w Nowej Hucie. Lubi łączyć klasyczny warsztat rysowniczy i malarski. Inspirują ją zaskakujące efekty uzyskiwane z połączenia pozornie niepasujących do siebie elementów. Uwielbia zestawiać ze sobą różnorodne, kontrastowe wzory. Jej prace charakteryzują się bogactwem formalnym, są pełne niezwykłych skojarzeń, kontrastów i eksplozji koloru. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Autorka cyklu plenerów rysunkowo- malarskich w Nowej Hucie oraz ilustracji do książki „Kotek Włodka z Nowej Huty”. Prywatnie miłośniczka stylu vintage i designu lat 60. XX w.

Przed spacerem, o godz. 16.00 w Galerii Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5), wernisaż wystawy: Joanna Styrylska-Gałażyn, „Robotnicy i Syreny” (rysunek i malarstwo). Ekspozycja obejmuje cykl portretów autorstwa Joanny Styrylskiej-Gałażyn, zainspirowanych czarno-białymi zdjęciami z lat 60. i 70. XX w. „Robotnicy i Syreny” to portrety ludzi żyjących w Nowej Hucie tamtych lat. Robotnicy to mężczyźni - mężowie, kawalerowie, partyjni i niepartyjni, elektrycy, maszyniści, ładowacze, mechanicy, ślusarze, wytapiacze, hutnicy, kierowcy, magazynierzy itd. Są ustawieni do zdjęcia w odświętnym ubraniu, a na twarzach noszą ślady ciężkiej pracy. Syreny to z kolei kobiety - żony, panny, piękne i ufryzowane, multi-kobiety: matki, piastunki, kobiety czynu i pracy. Charakterystyczny styl portretu fotograficznego stał się wstępem do nostalgicznych i barwnych obrazów oraz rysunków. Artystka od wielu lat prowadzi plastyczny dialog z ujmującymi motywami z okresu lat 60 i 70 XX w. Wystawa czynna od 16 września do 16 października 2017 r.

Zapisy do 14 IX: j.klas@okn.edu.pl

ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE - działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

 

Marzec 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u