Kraina mnichów, możnowładców i artystów

17 października 2017 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Wykład o nieoczywistych historiach terenów Nowej Huty w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: Maciej Miezian (Oddział Dzieje Nowej Huty MHK). Wstęp wolny.

Ziemie obecnej Nowej Huty były zagospodarowane już w średniowieczu. W XIII w. nie tylko osiedlili się tu cystersi, budując wielki klasztor w Mogile, na tych terenach miały także posiadłości liczne możnowładcze rody: Odrowążów, Gryfitów, Lubomirskich, Morsztynów, Wodzickich czy Czartoryskich, po których pozostało wiele dworów i pałaców. Bywali tu też m.in.: średniowieczny historyk Jan Długosz, oświeceniowy reformator Hugo Kołłątaj czy organizator słynnej średniowiecznej uczty – Mikołaj Wierzynek. Przy tutejszych traktach, bardzo ważnych z perspektywy funkcjonowania państwa, istniały liczne karczmy, z których jedna, wzmiankowana już XV w., istnieje do dziś, choć w mocno zmienionej formie. Na terenach obecnej Nowej Huty przebywało też wielu artystów. Swoje posiadłości mieli tu np. najwięksi polscy malarze XIX w.: Piotr Michałowski i Jan Matejko. Inni, jak renesansowy malarz Stanisław Samostrzelnik czy działający w okresie baroku Tomasz Dolabella, wykonywali prace dla klasztoru w Mogile.

Maciej Miezian – historyk sztuki, publicysta związany z Nową Hutą. Autor przewodnika Nowa Huta – socjalistyczna w formie, fascynująca w treści, który był pierwszą tak szeroką prezentacją dzielnicy. Początkowo pracował w należącym do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Dworku Jana Matejki w Krzesławicach, potem w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, a od 2004 r. jest pracownikiem Oddziału Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE - działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid


Marzec 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u