Literacki przewodnik po Nowej Hucie. Finał projektu

14 grudnia 2019 r., godz. 16.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Finał projektu „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” realizowanego w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty: podsumowanie działań, zapowiedź książki i spotkanie z autorką dr Anną Grochowską. Wstęp wolny.

Jednym z akcentów kończących obchody 70-lecia Nowej Huty będzie wydanie niezwykłego „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” autorstwa dr Anny Grochowskiej. Książka powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, realizowanego w 2019 r. przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. W ramach przedsięwzięcia w lipcu i wrześniu odbyły się dwa spacery zapowiadające wydawnictwo, a 14 grudnia o godz. 16.00 w siedzibie organizatora na os. Górali 5 odbędzie się finał projektu. Podczas wydarzenia podsumowane zostaną podjęte działania, zaprezentowana zostanie treść książki i będzie można spotkać się z autorką.

Pomysł na wydanie Literackiego przewodnika po Nowej Hucie kiełkował w głowie Anny Grochowskiej już od dłuższego czasu. Z pewnością nie ma lepszej osoby, która byłaby w stanie tak zgrabnie połączyć znajomość Nowej Huty i literatury niż ta nowohucianka i literaturoznawczyni. Prawdziwym pretekstem do wydania przewodnika stały się jednak dopiero obchody 70-lecia Nowej Huty, bo czyż może być lepszy sposób na świętowanie tej okrągłej rocznicy niż poznawanie bogatych dziejów tych terenów przez pryzmat tekstów literackich?

Anna Grochowska na kartach przewodnika zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powstała. Zaglądamy do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych szerzej nieznanych czy nawet zapomnianych. Autorka z wielką erudycją i swobodą odkrywa przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, często nieznane szerzej konteksty. Jednocześnie nie ogranicza się do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoją opowieść o podstawowe fakty historyczne. Dzięki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkę nie tylko dla fanów literatury, ale także dla osób chcących poznać Nową Hutę w nietypowy sposób.

Publikacja Anny Grochowskiej zaczyna się od wpisania Literackiego przewodnika po Nowej Hucie w szeroki kontekst podobnych publikacji oraz działań popularyzujących nowohucką literaturę. Właściwa podróż z tym przewodnikiem zaczyna się jednak w tramwaju, który jedzie z Krakowa do Nowej Huty. Ten środek lokomocji, o ile nie jest zatłoczony, stanowi idealne miejsce do czytania. Warto zatem lekturę książki, zgodnie z sugestią Autorki, rozpocząć właśnie w tramwaju. Dopiero potem wskazane jest przemieszczanie się piechotą po Nowej Hucie trasami wyznaczonymi w sercu Nowej Huty oraz wokół dawnych wsi: Mogiły, Krzesławic, Bieńczyc i Czyżyn, a także wytyczonymi wokół istotnych tematów, takich jak literatura kobieca, socrealizm oraz odwilż. Na swojej drodze spotkamy literatów, takich jak Wincenty Kadłubek, Jan Kochanowski, Cyprian Kamil Norwid, Jan Brzechwa, Wisława Szymborska, Tadeusz Konwicki, Sławomir Mrożek, Ryszard Kapuściński czy Józef Pilch – by wymienić tylko tych najbardziej znanych. Razem z Autorką zaglądamy do miejsc historycznych, instytucji kultury, lokali gastronomicznych, kościołów, na osiedla, ulice i place, do fortów, szpitala, a nawet na cmentarze. Punkty poszczególnych szlaków niekiedy pokrywają się, jednak za każdym razem trafiamy na inne tropy literackie i konteksty historyczne. Książkę zamyka obszerna, choć i tak stanowiąca jedynie wybór, bibliografia podzielona na literaturę podmiotu i przedmiotu, która zaciekawionym pozwoli zgłębiać wiedzę samodzielnie.

Wszystkie rozdziały poprzedzają streszczenia anglojęzyczne autorstwa Mateusza Biodrowicza, a ilustrują je zdjęcia archiwalne wybrane przez Marię Wąchałę-Skindzier oraz współczesne wykonane przez Krzysztofa Piłę, któremu zawdzięczamy również projekt graficzny i skład książki. O redakcję językową i korektę zatroszczyła się natomiast Malwina Mus.

O autorce:

Anna Grochowska (1987) – dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyczka literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów (w tym krakowskiego życia literackiego i Nowej Huty), przez lata związana z Wydziałem Polonistyki UJ. Nowohucianka z urodzenia i wyboru (zamieniła Czyżyny na starą Nową Hutę). Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej w 2017 r. Krakowską Książką Miesiąca monografii pt. Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. Stypendystka MKiDN (2014), współtwórczyni i współredaktorka serii wydawniczej Ścieżkami Pisarzy, autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz rozprawy doktorskiej pt. Święte Wzgórze. Obecność Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli (2018).

Szczegółowe informacje:
Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 20, nowahuta@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u