Muzyka w Nowej Hucie - spacer

3 sierpnia 2019 r., godz. 15.00
Start: al. Jana Pawła II 232 (przed wejściem do NCK)

Spacer w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Paweł Jagło. Zapisy do 1 VIII: nowahuta@okn.edu.pl. Wstęp wolny.

Gdzie występował zespół VooDoo? W jakich okoliczność nagrał i wydał pierwszą płytę długogrającą? Co to był „Departament of Rock”? Kim był Stanisław Florek? Gdzie odbył się pierwszy koncert jazzowy w Nowej Hucie? Gdzie mieścił się pierwszy klub jazzowy w dzielnicy? Co robiła tam Katarzyna Gaertner? Gdzie odbywały się największe koncerty big-beatowe w Nowej Hucie? Kto jest autorem słynnego utworu „Dwudziestolatki”?
Na te oraz wiele innych pytań znajdą odpowiedź uczestnicy spaceru wokół miejsc związanych z historią muzyki rozrywkowej w Nowej Hucie. Z mroków nieodległej przeszłości wyłonią się sale, które przez wielu starszych mieszkańców Nowej Huty kojarzone są z dobrą zabawą w czasie potańcówek, koncertów, czy występów scenicznych wielu gwiazd zarówno lokalnej, jak i ogólnopolskiej sceny muzycznej. Przypomnieni zostaną animatorzy kultury, piosenkarze, muzycy, którzy w latach 50. XX w. rozpoczynali pracę u podstaw nowohuckiej kultury. Uczestnicy poznają zespoły i muzyków, którzy tworzyli nowohucki koloryt muzyczny. Na koniec posłuchają oryginalnej muzyki z lata 1950-2000 w czasie projekcji filmu „Zagrajmy to jeszcze raz...” w jedynym nowohuckim Kinie Studyjnym Sfinks.

Paweł Jagło – mieszkaniec osiedla Willowego. Historyk Nowej Huty. Przez siedem lat szef nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Autor lub współautor wystaw oraz wydawnictw poświęconych Nowej Hucie, w tym dziejom muzyki w tej części Krakowa.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie - cykl spacerów i prelekcji, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u