Nowa Huta w filmie - prelekcja

4 listopada 2019 r., godz. 18.00
Kino Sfinks, os. Górali 5

Prelekcja w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Maria Malatyńska. Wstęp wolny.

Podczas prelekcji podjęty zostanie temat wizerunku Nowej Huty na dużym ekranie. Nowa Huta ze swoją trudną, ale jakże uniwersalną historią była przedmiotem wielu filmowych realizacji. Najbardziej znaną z nich stanowi arcydzieło kinematografii pt. „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Podczas wystąpienia Maria Malatyńska przypomni tę oraz inne nowohuckie realizacje tak znamienitych reżyserów, jak Maciej Szumowski, Kazimierz Karabasz czy Jerzy Ridan – najsławniejsza postać nowohuckiego filmu. Nie zabraknie też informacji o filmach dokumentalnych oraz propagandowych, portretujących Nową Hutę siermiężnych, pierwszych lat jej budowy.

Maria Malatyńska - krytyk filmowy i publicystka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 40 lat pracuje w mediach, publikując w różnych czasopismach. Autorka książek o świecie filmu. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także FIPRESCI. Laureatka Nagrody Krytyki Filmowej im. Karola Irzykowskiego, Nagrody Fundacji Kultury Polskiej oraz Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W latach 90. XX w. była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie. Przez dwadzieścia pięć lat pracowała jako wykładowca w PWST w Krakowie. Była Ekspertem w Komisji Ocen Scenariuszy przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Przez lata prowadziła Dyskusyjny Klub Filmowy w Kinie Studyjnym Sfinks w Nowej Hucie.

Nowa Huta w kulturze - kultura w Nowej Hucie - cykl spacerów i prelekcji, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 20, nowahuta@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Grudzień 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u