Film w Nowej Hucie. Wspomnienie o DKF-ie „Kropka” – prelekcja

2 grudnia 2019 r., godz. 18.00
Kino Studyjne Sfinks – Mały Metraż, os. Górali 5

Prelekcja w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Maria Malatyńska. Wstęp wolny.

Podczas prelekcji Maria Malatyńska przedstawi historię powstania Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Nowej Hucie ze swojej własnej perspektywy jako jego wieloletniej animatorki. Opowieść rozpocznie się od genezy Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Następnie prelegentka, która od 1968 r. prowadziła tutaj pierwsze dyskusje filmowe, opisze działalność DKF-u w kontekście nowohuckiego życia filmowego skupionego wokół kin i Amatorskiego Klubu Filmowego „Nowa Huta”. Szczególnie ciekawe są zapowiada się opis doświadczeń Marii Malatyńskiej w kontaktach z publicznością.

Maria Malatyńska - krytyk filmowy i publicystka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 40 lat pracuje w mediach, publikując w różnych czasopismach. Autorka książek o świcie filmu. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także FIPRESCI. Laureatka Nagrody Krytyki Filmowej im. Karola Irzykowskiego, Nagrody Fundacji Kultury Polskiej, oraz Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W latach 90. XX w. była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie. Przez dwadzieścia pięć lat pracowała jako wykładowca w PWST w Krakowie. Była Ekspertem w Komisji Ocen Scenariuszy przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Przez lata prowadziła Dyskusyjny Klub Filmowy w Kinie Studyjnym Sfinks w Nowej Hucie.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie - cykl spacerów i prelekcji, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 20, nowahuta@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Grudzień 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u