Od Wschodu do Zachodu

od wschodu 02.201727 lutego 2017 r., godz. 19.00
C-2 Południe Cafe, os. Górali 5

4 tygodnie wzdłuż Zachodniego Wybrzeża USA, 4 miasta, 8 tysięcy kilometrów, 9 stanów - zapraszamy do wspólnej, fotograficznej wędrówki po USA. Wstęp wolny.

 

 

Powodów, by wyruszyć do Stanów Zjednoczonych, każdy z nas znalazłby dziesiątki. Wiele z nich zostało wytworzonych przez współczesne (pop)kulturowe mity: filmy, seriale, zdjęcia z kolorowej prasy, które zainspirowały także i nas. Każda z nas miała jednak zupełnie inną inspirację i każdą ciągnęło w zupełnie inną stronę. W USA podczas jednego pobytu nie zobaczy się wszystkiego, a więc nie było wyjścia: trzeba było odbyć dwie podróże.

#1 Zachód – śladem bitników: Literacki ferment wokół młodych poetów, artystów i pisarzy, barwnych indywiduów, którzy na szczycie hierarchii wartości stawiali nonkonformizm i wolność twórczą, narodził się – i stąd odbijał szerokim echem – w San Francisco. Od wielu lat zaczytana w bitnikowskiej prozie marzyłam, by przemknąć przez (już nieistniejącą, ale w wyobraźni mocno zespoloną z formacją bitników) Road 66 wzdłuż rozległej Mojave Desert czy dotrzeć do melancholijnego Big Sur, gdzie Jack Kerouac, ikona pokolenia, przeżywał swojego największego i w rezultacie najbardziej twórczego kaca.

Tyle inspiracji. Rezultat: 5 tygodni w podróży wzdłuż Zachodniego Wybrzeża. 8 tysięcy kilometrów, 3 stany.

#2 Wschód – Humans of New York: Zawsze jak oglądałam zdjęcia Nowego Jorku fascynowała mnie jego wielokulturowość. Mam świadomość, że to brzmi banalnie. Ale ta kolorystyka, różnorodność, prędkość życia jest niezmiernie fotogeniczna. Nowy Jork to raj dla fotografa. Odnosi się wrażenie, że tu nikt nie jest po prostu zwykły.

Nowy Jork i pozostałe miasta Wschodniego Wybrzeża to był jednak punkt wyjścia – i tak w końcu pociągnęło nas ku naturze: pasma górskie Appalachów, jeziora, kolejki, noce pośrodku lasu.

Tysiące obejrzanych fotografii i cel: zrobić swoje. Rezultat: 4 tygodnie wzdłuż Zachodniego Wybrzeża, 4 miasta, 8 tysięcy kilometrów, 9 stanów.

***

Stany Zjednoczone to nie tylko wielkie metropolie, gigantyczne tłumy i feeria miejskich barw, ale przede wszystkim wspaniała natura, długie drogi i rozległe bezdroża. Opowiemy o miejscach, ludziach, inspiracjach, kwestiach bardziej i mniej praktycznych. Przede wszystkim jednak spróbujemy pokazać to, czego pokazanie z założenia jest niemożliwe: ogrom przestrzeni, trud, ale i radość podróży oraz – tak mocno wytworzone przez amerykański mit – poczucie absolutnej wolności.

PRELEGENTKI:

MAGDALENA URBAŃSKA
Z wykształcenia teatrolożka oraz filmoznawczyni. Podróżuje po świecie śladem swoich ulubionych bohaterów i autorów. Redaktorka naczelna internetowego magazynu FUSS.

KLAUDYNA SCHUBERT
Na co dzień współpracuje jako fotografka z krakowskimi instytucjami kultury i teatrami. Zajmuje się również grafiką oraz działaniami interdyscyplinarnymi, łączącymi elementy fotografii, muzyki i filmu.

 

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Maj 2022
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u