Kijów - slajdowisko podróżnicze Borysa Tynki

27 kwietnia 2020 r.
online – publikacja w formie podcastu

Tym razem w ramach cyklu „Nowa Huta na końcu świata” wybierzemy się na nieśpieszny spacer po Kijowie. Wspólnie będziemy przemierzać jego cudowne uliczki, zaułki oraz parki.

Kijów przyciąga turystów ze wszystkich, nawet najbardziej odległych zakątków naszej planety unikalnymi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą. To niezwykłe miasto, od którego początek wzięła ziemia ruska, przeżyło wiele wzlotów, ale również wiele spektakularnych upadków. Miasto będące pierwszą stolicą Rusi Kijowskiej do dzisiaj uważane jest za matkę wszystkich rosyjskich miast. Złote kopuły cerkwi zdobią piękny, kijowski krajobraz. Zielone wzgórza pokrywające miasto powodują, że Kijów stał się jednym z najbardziej zielonych miejsc wśród wszystkich europejskich stolic. Miasto Bułhakowa, Niekrasowa i wielu innych światowej klasy artystów i pisarzy przyciąga swoją energią i niepowtarzalnym charakterem.

Kijów jest miastem wyjątkowym, w którym zachowało się mnóstwo historycznych miejsc i pamiątek. Każdego roku przyjmuje mnóstwo gości, którzy odwiedzają kościoły, pomniki architektury, muzea, parki, teatry, a także inne zakątki miasta. Kijów prezentuje odwiedzającym swoją wyjątkową urodę o każdej porze roku, zarówno wtedy gdy wiosenną porą kwitną na ulicach kasztany, gdy chowamy się przed letnim słońcem w cieniu lip, gdy opadają jesienią liście drzew, a także wtedy gdy kopuły cerkwi i domów pokrywają płachty białego śniegu.

Borys Tynka - człowiek bezgranicznie zakochany w Ukrainie, podróżnik, autor przewodników po miastach m. in. Odessie, Lwowie, Kijowie a także po Ukrainie Zachodniej oraz zamkniętej czarnobylskiej strefie wykluczenia. Przewodniki wydane po polsku na terenie Ukrainy są obecnie tłumaczone na język rosyjski, ukraiński, niemiecki, angielski oraz francuski. Przewodnik po Odessie ma doczekać się również tłumaczenia na język chiński oraz grecki. Tynka urodził się w Krakowie, gdzie na co dzień prowadzi niewielkie biuro podroży "ZimaLeto Travel".

Nowa Huta na końcu świata to cykl slajdowisk poświęcony przygodom podróżniczym. Spotkania z osobami, które opowiadają o ciekawych odwiedzonych przez siebie miejscach i dzielą się spostrzeżeniami, zdjęciami, anegdotami. Dzięki tym opowieściom przenosimy się na chwilę wirtualnie i emocjonalnie w polskie i zagraniczne krajobrazy, których z różnych przyczyn nie mieliśmy okazji poznać osobiście. Poznajemy przygody uczestników spotkań, czerpiemy z ich doświadczenia, pobudzamy naszą wyobraźnię i inspirujemy się nawzajem. Unikalne opowieści, subiektywne doznania, prywatne refleksje tworzą ciekawy klimat do rozmowy i pozwalają na chwilę oderwać się od codzienności.

Szczegółowe informacje:
Magdalena Kotula
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
m.kotula@okn.edu.pl

Maj 2022
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u