Co to jest religia? Panel dyskusyjny pracowników Instytutu Religioznawstwa

11 grudnia 2019 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące nowy cykl pn. „Religioznawczy Podróżnik” realizowany we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

W trakcie spotkania zapraszamy w pierwszą z zaplanowanych podróży. W przeciwieństwie do kolejnych spotkań, koncentrujących się na szczególe, będzie to w podróż filozoficzna. Wraz z pracownikami Instytutu Religioznawstwa UJ zastanowimy się nad samą naturą „religii”. Jeśli przyjmiemy, że religia jest sprawą ducha, indywidualnych przeżyć, i że dotyczy nieopisywalnego, można przecież zaryzykować tezę, że nie mamy żadnych danych by potwierdzić jej istnienie, a wszelkie obserwowalne praktyki są jedynie wynalazkiem człowieka. Czy w związku z tym, nie byłoby bardziej zasadnym mówienie o formie kultury zamiast o religii? A jednak upieramy się i w głębi serca czujemy, że religia musi być jednak czymś innym niż kultura i zbiór społecznych praktyk. Na pytanie jak opisać i nazwać ten dziwny fenomen, poszukamy odpowiedzi podczas dyskusji, do której zapraszamy wszystkich uczestników.

Religioznawczy Podróżnik to cykl, w którym zwrócimy uwagę na to, jak różnorodne jest to, co skłonni jesteśmy ujmować jednym słowem „religia”. Czy w związku z tym religia jest w ogóle kategorią, którą można opisać tak odległe od siebie fenomeny jak na przykład joga, malunki naskalne, czarownictwo, czy znane nam dobrze religie uniwersalistyczne: islam, chrześcijaństwo, buddyzm? Myśląc w ten sposób mówimy raczej o „religiach” i często niezamierzenie ustawiamy je w hierarchii. Zastanawiamy się wtedy, która z nich jest bardziej religią niż inna, która jest prawdziwsza. Innymi słowy wyrokujemy, która przysłowiowo zawiera więcej religii w religii. Jednak jak można to zmierzyć? Czy doświadczenie religijne ludzi z różnych, odmiennych kręgów kulturowych jest aż tak różne, od tego, co jest nam dobrze znane z własnego podwórka i naszych prywatnych przeżyć? A może dojdziemy do wniosku, że „religia” jest uniwersalna, że wszyscy jesteśmy, chcąc nie chcąc, homo religiosus i dążymy do dialogu z przerastającą nas rzeczywistością: sacrum, Bogiem, czy innymi formami transcendencji.

Religioznawczy Podróżnik jest cyklem wykładów, dzięki którym udamy się w podróż do różnych światów i poznamy różnorodność form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” doskonale zilustruje tę tezę, ale pójdzie też krok dalej i zada pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Zastanowimy się kiedy i jak można mówić o „religii”. Dlatego w trakcie „Religioznawczego Podróżnika” religia stanie się dla nas także podróżą intelektualną.

Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, w środy, w Ośrodku Kultury Norwida, os. Górali 5. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Kolejne spotkania:
15.01.2020 Anna Maćkowiak, Jak radzi sobie z religiami kraj o największej liczbie muzułmanów na świecie?
12.02.2020 Maciej Grzelczyk “To są znaki naszych przodków”, czyli sztuka naskalna z Tanzanii jako element łączący wierzenia przeszłe i obecne
11.03.2020 Matylda Ciołkosz Joga: starożytna ścieżka duchowa, czy wygibasy z Instagrama?
8.04.2020 Joanna Malita-Król Gdy współczesne czarownice zbierają się w kręgu – o wicca tradycyjnej słów kilka
13.05.2020. Natalia Różalska Od jurodiwego do Pussy Riot – zjawisko "świętego szaleństwa" w Rosji"

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Luty 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u