Różnorodność i dominacja. O kilku problemach religijnych Indonezji - slajdowisko z Anną Maćkowiak

15 stycznia 2020 r., godz. 19.00 Zmiana terminu: 22 stycznia 2020 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Anny Maćkowiak w ramach cyklu „Religioznawczy podróżnik”. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Indonezja jest krajem o największej liczbie muzułmanów na świecie. Przyjrzenie się jej bieżącym problemom może przyczynić się do zrozumienia współczesnych i przyszłych losów świata islamu. Mimo zdecydowanej dominacji jednej religii, Indonezja nie jest krajem islamskim. Wręcz przeciwnie, jest wieloreligijna i wielokulturowa. Indonezyjczycy mogą być dumni ze swojego narodowego motta, które tłumaczy się jako ‘jedność w różnorodności’, ponieważ implikuje ono obraz harmonijnego i pokojowego społeczeństwa. Jak ma się ten obraz do rzeczywistości?

Podczas prezentacji spróbujemy zrozumieć kilka problemów religijnych Indonezji, o jakich mogliśmy usłyszeć ostatnio, w uproszczony sposób, w mediach. Dotyczyć one będą m.in. obrazy uczuć religijnych i wolności religijnej oraz małżeństw i seksualności.

Religioznawczy Podróżnik to nowy cykl, w którym zwrócimy uwagę na to, jak różnorodne jest to, co skłonni jesteśmy ujmować jednym słowem „religia”. Czy w związku z tym religia jest w ogóle kategorią, którą można opisać tak odległe od siebie fenomeny jak na przykład joga, malunki naskalne, czarownictwo, czy znane nam dobrze religie uniwersalistyczne: islam, chrześcijaństwo, buddyzm? Myśląc w ten sposób mówimy raczej o „religiach” i często niezamierzenie ustawiamy je w hierarchii. Zastanawiamy się wtedy, która z nich jest bardziej religią niż inna, która jest prawdziwsza. Innymi słowy wyrokujemy, która przysłowiowo zawiera więcej religii w religii. Jednak jak można to zmierzyć? Czy doświadczenie religijne ludzi z różnych, odmiennych kręgów kulturowych jest aż tak różne, od tego, co jest nam dobrze znane z własnego podwórka i naszych prywatnych przeżyć? A może dojdziemy do wniosku, że „religia” jest uniwersalna, że wszyscy jesteśmy, chcąc nie chcąc, homo religiosus i dążymy do dialogu z przerastającą nas rzeczywistością: sacrum, Bogiem, czy innymi formami transcendencji.

Religioznawczy Podróżnik jest cyklem wykładów, dzięki którym udamy się w podróż do różnych światów i poznamy różnorodność form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” doskonale zilustruje tę tezę, ale pójdzie też krok dalej i zada pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Zastanowimy się kiedy i jak można mówić o „religii”. Dlatego w trakcie „Religioznawczego Podróżnika” religia stanie się dla nas także podróżą intelektualną.

Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, w środy, w Ośrodku Kultury Norwida, os. Górali 5. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Czerwiec 2023
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u