To są znaki naszych przodków, czyli sztuka naskalna z Tanzanii jako element łączący wierzenia przeszłe i obecne – slajdowisko Macieja Grzelczyka

12 lutego 2020 r., godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Macieja Grzelczyka w ramach cyklu Religioznawczy Podróżnik. Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny.

Pośród tanzańskiego buszu, na terenie zwanym Usandawe, żyje ludność, której przodkowie udawali się do schronisk skalnych, a następnie malowali na skalnych podłożach wizerunki, które przetrwały tysiące lat. Dlaczego jednak to robili? Można pójść najłatwiejszą oraz najkrótszą drogą i uznać, że najzwyczajniej malowali to co ich otaczało. Przyjemne wytłumaczenie, które oszczędza podążenia wzdłuż ścieżki interpretacyjnej. Jednak, jeśli się już na nią wejdzie, zauważy się że zachodzą pewne wzorce i korelacje pomiędzy samymi malowidłami oraz pomiędzy miejscami, w których je odnajdujemy. Dalej, zobaczymy że niektóre postaci, które moglibyśmy określić jako „ludzkie”, mają ogony, kopyta czy rogi. Z kolei inne posiadają nienaturalnie wydłużone sylwetki, a z ich głów odchodzą linie. Jeszcze inne zdają się iść niczym w procesji, mając na sobie swego rodzaju płaszcze. Gdy to wszystko zauważymy dojdziemy do wniosku, że nie była to po prostu sztuka dla sztuki.

Zatem co stało za potrzebą wykonywania malowideł? Religia. Religia ludności, która zdobywała pożywienie wyłącznie poprzez polowanie oraz zbieractwo, a ich potomkowie - Sandawe - ciągle zamieszkują część terenu przez nich wcześniej zajmowanego. Ta ludność nadal praktykuje tradycyjną religie, mimo wpływów chrześcijańskich i islamskich. Pojawia się zatem pytanie o to czy można znaleźć jakieś elementy we współczesnej religii Sandawe, które mogą pomóc zrozumieć religię ich przodków, której jedynymi przykładami są malowidła na skalnych ścianach…?

Religioznawczy Podróżnik – cykl wykładów, dzięki którym udamy się w podróż do różnych światów i poznamy różnorodność form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. "Religioznawczy Podróżnik" doskonale zilustruje tę tezę, ale pójdzie też krok dalej i zada pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Zastanowimy się kiedy i jak można mówić o religii. Dlatego w trakcie "Religioznawczego Podróżnika" religia stanie się dla nas także podróżą intelektualną.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 47
k.danecka-zapala@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Listopad 2023
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u