Kalendarz wydarzeń

Kolorowa Afryka - fynbos i ogrody okolic Kapsztadu – wykład dr Marii Lankosz-Mróz // Poznajemy ogrody
Poniedziałek, 13 Styczeń 2020, 14:00 - 15:00
Odsłon : 170
Utworzył Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

13 stycznia 2020 r., godz. 14.00-15.00
Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5

Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego pn. „Poznajemy ogrody”, podczas którego dr Maria Lankosz – Mróz opowie o swojej ostatniej wyprawie do Republiki Południowej Afryki. Wydarzenie realizowane jest w partnerstwie z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Wstęp wolny.

Republika Południowej Afryki, kraj czterokrotnie większy od Polski, cechuje się ogromnym zróżnicowaniem klimatycznym, a co za tym idzie także bardzo zróżnicowana przyrodą.

Większość obszaru kraju leży w strefie drugiego, co do wielkości spośród sześciu państw roślinnych kuli ziemskiej, tzw. Państwa Paleoarktycznego, ale na samym południu Afryki znajduje się najmniejsze państwo florystyczne na świecie, tzw. Państwo Przylądkowe. Obejmuje ono terytorium o powierzchni ok. 85 tys. km² na południowym krańcu RPA. Charakteryzuje się nadzwyczaj bogatą florą, liczącą ponad 8500 gatunków. Dzięki izolacji przez łańcuchy górskie i obszary pustynne - roślinność posiada wybitnie odrębny charakter, występuje tu aż 6 rodzin endemicznych, nie występujących nigdzie indziej na kuli ziemskiej, a wśród występujących tu gatunków aż 73% stanowią endemity.

Pochodzi stąd ponad 1000 gatunków roślin uprawianych w Europie jako rośliny ozdobne, jak np. różne pelargonie, kliwia, gerbera, mieczyk, frezja, liczne rośliny z rodziny gruboszowatych, a także szeroko rozprzestrzenione w obszarze śródziemnomorskim gatunki z rodziny przypołudnikowatych.

Dominującą formacją roślinną w państwie przylądkowym są zarośla twardolistne zwane fynbosem, z licznymi przedstawicielami rodziny Proteaceae. Do najciekawszych miejsc gdzie można zobaczyć tą formację roślinną należy Przylądek Dobrej Nadziei oraz Góra Stołowa w Kapsztadzie. Na jej zboczach leży jeden z najsławniejszych ogrodów botanicznych świata - ogród botaniczny w Kirstenbosch. W okolicach Kapsztadu są także inne bardzo ciekawe ogrody prezentujące miejscową florę - jak np. ogród botaniczny pustyni Karroo.

Organizatorzy:
Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Ogród Botaniczny UJ
Polskie Towarzystwo Botaniczne

Poznajemy ogrody - cykl edukacyjny prowadzony nieprzerwanie od września 1995 r., adresowany do mieszkańców Krakowa. Wykładowcami są specjaliści z zakresu sztuki ogrodowej, architekci, architekci krajobrazu, historycy sztuki. W okresie jesienno-zimowym odbywają się raz w miesiącu wykłady, wiosną, latem i wczesną jesienią mają miejsce wycieczki po Małopolsce, Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej. Poznajemy najpiękniejsze założenia parkowe, ogrodowe okresów minionych, zwiedzamy dwory, pałace, w których zdarzają się również spotkania z właścicielami poznawanych obiektów.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 21, e.urbanska-klapa@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u