Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) stał się patronem naszego Ośrodka Kultury w 1995 r. Wybór ten związany był z czasem transformacji ustrojowej. Zwróciliśmy się w stronę niezależnego w swej twórczości artysty, dla którego drogowskazem były najwyższe wartości ludzkie: dobro, prawda i piękno. Norwid był w naszych stronach – w Krakowie i Mogile w 1842 r. Zafascynowany przeszłością miejsca napisał dwa wspaniałe dramaty misteryjne: „Wandę” i „Krakusa”.
XIX-wieczny artysta doby romantyzmu, obdarzony wieloma talentami. Jego wpływ na naszą literaturę i kulturę był wyjątkowy. Swoimi poglądami zwrócił uwagę na sztukę i miejsce poety w społeczeństwie oraz sytuację społeczno-polityczną Polaków. Mocno zasłużony na polu poezji, zwłaszcza jej wymiaru intelektualnego i formalnego. Początkowo niezrozumiały i odrzucany, został odkryty w okresie Młodej Polski, by stopniowo znajdywać sobie należne miejsce w literaturze. Dzisiaj uważany za artystę, którego twórczość może być inspiracją dla współczesnych.
Geniusz pióra, poeta i malarz, rysownik i rzeźbiarz, tłumacz i publicysta, filozof, badacz kultur i cywilizacji. Wielki erudyta, obywatel świata, a zarazem skromny człowiek. Dzisiaj ten artysta jawi nam się jako ponadczasowy i nowoczesny SZTUKMISTRZ.