Filmografia Nowej Huty 2010-2013

2010 rok

21915 DNI. ZONA NOWA HUTA. Odcinek 5

Reportaż, scen. - Bogusław A. Giza, Leszek Staroń, real. i zdj. - Bogusław A. Giza, montaż -  Mieczysław Orman, ok. 24 min.

O historii terenów i ludzi na nich mieszkających - przed budową Nowej Huty, o fortach austriackich, działaniach wojennych i rozstrzeliwanych przez hitlerowców polskich obywateli w Forcie 49 – Krzesławice. Reportaż przedstawia także spotkanie dzieci z Jerzym Kujawskim, który prowadzi w Nowohuckim Centrum Kultury Izbę Regionalną u „Szpinaka”, a także opowiada o działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Forcie 49 - Krzesławice. Wypowiedzi: Franciszek Dziadoń i Mikołaj Kornecki. Wykorzystano bogatą ikonografię i filmowe materiały archiwalne.

Prod. – Krakowskie Biuro Festiwalowe, Nowohuckie Centrum Kultury, TVP S.A. (Oddział w Krakowie).

21915 DNI. ZONA NOWA HUTA. Odcinek 6

Reportaż, scen. - Bogusław A. Giza, Leszek Staroń, real. i zdj. - Bogusław A. Giza, montaż - Mieczysław Orman, ok. 24 min.

Historia walk o krzyż, który władza chciała usunąć z placu budowy pierwszego kościoła w Nowej Hucie /27 kwietnia 1960/. O reakcji ludzi, rodzącej się opozycji,  pismach podziemnych /”Krzyż Nowohucki”/ i pobycie Jana Pawła II w Mogile/ 9 czerwca 1979/. Wypowiedzi: świadkowie wydarzeń oraz red. Jan L. Franczyk, O. Niward Karsznic, ks. Tadeusz Isakowicz – Zalewski, O. Norbert Paciora i inni. Wykorzystano bogatą ikonografię i filmowe materiały archiwalne.

21915 DNI. ZONA NOWA HUTA. Odcinek 7

Reportaż, scen. - Bogusław A. Giza, Mieczysław Orman, real. i zdj. - Bogusław A. Giza, montaż - Mieczysław Orman, ok. 29 min.

Marzec 1968. Hutnicy zmuszani są do wystąpień przeciwko studentom. Lata siedemdziesiąte. Śmierć Stanisława Pyjasa. Sierpień 1980, strajki na wybrzeżu. Tworzenie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych w kombinacie, powstaje  „Solidarność”. Ludzie podejmują nowe inicjatywy społeczne. Działalność Komisji Robotniczej Hutników. Stan wojenny. Pacyfikacja huty.

Wypowiedzi: Mieczysław Gil, Stanisław Handzlik, Andrzej Jaskowski, Stanisław Zięba, Bogusław Sonik, Ryszard Majdzik, Jacek Smagowicz, Edward Nowak i inni. Wykorzystano bogatą ikonografię i filmowe materiały archiwalne.

W OBRONIE KRZYŻA

Dok., scen. i reż. - Dariusz Walusiak, zdj. – Michał Bożek, Adam Szklarek, montaż – Marcin Dulemba, 15  min.

Film o walce mieszkańców Nowej Huty o krzyż, który próbowano usunąć z placu budowy kościoła /27 kwietnia 1960/. Wypowiedzi świadków wydarzeń, a także ks. kard. Stanisława Dziwisza.

Wykorzystano fragmenty filmu  Jerzego Ridana „Róg Marksa i Obrońców Krzyża” z 1996 roku.

Prod. – DAW PRODUCTION dla Muzeum PRL - u  w Nowej Hucie.

2011 rok

21915 DNI. ZONA NOWA HUTA. Odcinek 8

Stan wojenny, internowanie robotników, pomoc dla uwięzionych, czwartkowe Msze św. za Ojczyznę w Mistrzejowicach, Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, apteka darów, Niezależna Telewizja „Mistrzejowice”, strajk na Zgniataczu.

Wypowiedzi: Mieczysław Gil, Maciej Mach, Stanisław Markowski, Jan Żurek, Wojciech Marchewczyk, ks. Władysław Palmowski, Stanisław Malara i inni. Wykorzystano bogatą ikonografię i filmowe materiały archiwalne.

2012 rok

NASZA ZIMA ZŁA

Studencka etiuda fab., scen. – Hanna Sieja, Grzegorz Zariczny,  reż. i montaż – Grzegorz Zariczny, zdj. – Weronika Bilska, występują – Lidia Olszak, Edyta Torhan, 24 min.

Problemy dwóch pielęgniarek pracujących w nowohuckim zespole szkół specjalnych. Pierwsza stara się odzyskać opiekę nad swoim trzyletnim synkiem. Druga wpada w jeszcze większe tarapaty. Nagroda Specjalna Jury w konkursie „Młode Kino Polskie” (Gdynia Film Festival 2012), III Nagroda w kategorii filmów studenckich (Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych – Konin 2013), II Nagroda za najlepszy film studencki z Europy Południowo – Wschodniej (Międzynarodowy Festiwal Filmowy –  Naoussa 2013).

Prod. – Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji.

GWIZDEK

Dok., scen. i reż. – Grzegorz  Zariczny, zdj. – Weronika Bilska, montaż – Katarzyna Leśniak, 16 min.

Bohaterem filmu jest Marcin, który pochodzi z małej miejscowości  pod Nowa Hutą. Niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba  się to matce, która oczekuje od niego podjęcia lepszej pracy i znalezienia żony. Marcin jest  początkującym sędzią piłkarskim. Boryka się więc  z amatorskimi drużynami i kibicami. Film uzyskał prestiżowe nagrody    na festiwalach: „T – Mobile Nowe Horyzonty” we Wrocławiu, „Młodzi i Film” w Koszalinie, „Okiem Młodych” w Świdnicy, „żubrOFFka”  w Białymstoku, „Multimedia Happy End” w Rzeszowie, a także   na międzynarodowych konkursach  filmowych: „Sundance Film Festival” (Park City), „FabioFest”  (Bratysława), „Kino pavasaris” (Wilno), „Documenta” (Madryt), „Open City Docs Fest”  (Londyn).

Prod. – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Telewizja Polska, FullFilm Service.

2013 rok

STRAJK NA ZGNIATACZU

Dok. i reż. – Jerzy Ridan. Zdj. – Weronika Bilska, Piotr Augustynek i Andrzej Jaskowski, montaż – Krzysztof Ridan, ok. 26 min.

Historia strajku w Hucie im. Lenina, który rozpoczął się 26 kwietnia 1988 roku, a 5 maja 1988 został spacyfikowany. W filmie udział biorą świadkowie wydarzeń, m.in. : Władysław Kielian, Maciej Mach, Mieczysław Gil, Stanisław Handzlik, Stanisław Malara, Edward Nowak, Wojciech Marchewczyk, Leszek Jaranowski i ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski. Występuje też nowohucki muzyk Paweł Drożdż „Bohater”, który uczestniczy w rozmowach i śpiewa własne piosenki skomponowane na potrzeby filmu. Wykorzystano unikalne materiały filmowe zrealizowane podczas strajku w 1988 roku.

Prod. APIO FILM.