Filmografia Nowej Huty 1958-1959

1958 rok

TEN TRZECI

Dokument, 35 mm, 1 akt, 267 m. Reż. – Jan Łomnicki. Zdj. – Henryk Makarewicz. Montaż – Helena Porębska.

Film opowiada o budowie III wielkiego pieca w Nowej Hucie.

KRONIKI FILMOWE - WFD

PKF 3A/58

20,3 m. Real. - H. Makarewicz. Zakładanie “portek” – przewodów gazowych na III wielkim piecu.

PKF 9A/58

30,2 m. Real. - H. Makarewicz. Wymurowywanie wnętrza wielkiego pieca cegłą ogniotrwałą.

PKF 11A/58

Real. - H. Makarewicz. Wydział Odbioru i Konserwacji Maszyn. Różne ujęcia stojących i niszczejących maszyn.

PKF 12A/58

23 m. Real. - H. Makarewicz. Spust 2 milionowej tony stali.

PKF 19B/58

28,2 m. Real. - H. Makarewicz. Różne ujęcia nowo uruchomionej przepompowni gazu w kombinacie.

PKF 23A/58

7,8 m. Real. - H. Makarewicz. Praca nowo uruchomionej walcowni blach na zimno.

PKF 26A/58

19,7 m. Real. - H. Makarewicz. Rozruch walcowni blach cienkich. Hutnicy radzieccy z Zaporoża w Nowej Hucie.

PKF 32B/58

39,1 m. Real. - H. Makarewicz. Uruchomienie III wielkiego pieca  i pierwszy spust surówki.

PKF 44A/58

26,1 m. Real. - H. Makarewicz. Uruchomienie walcowni blachy na zimno.

PKF 52/58

30,6 m. Real. - H. Makarewicz.

Różne ujęcia z rozruchu walcowni blachy.

MATERIAŁY ROBOCZE - WFD

Poz. 12747. 103 m. Real. – H. Makarewicz. Ujęcia spustu stali i zastygania surówki.

Poz. 13091. 124 m. Real. – H. Makarewicz. Kombinat. Ujęcia modelu walcowni.

Poz. 14152. Real. – H. Makarewicz. Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowej Hucie oddaje do użytku nowe bloki.

W TROSCE…

Dyskusja w zasadzie toczyła się wokół referatu sprawozdawczego  I sekretarza Komitetu Zakładowego tow. Andrzeja Nowickiego. Większość wypowiedzi dotyczyła spraw produkcji: małej wydajności pracy, złej jakości, marnotrawstwa, absencji i niewłaściwego, niegospodarskiego podejścia do środków produkcji. Dużo uwag poświęcono dyscyplinie pracy, która w naszej hucie pozostawia wiele  do życzenia. Towarzysze bez ogródek domagali się zwalniania pracowników, którzy swą pracą przynoszą jedynie szkodę zakładowi, którzy nie troszczą się o wydajność i jakość produkcji. Rozwiązania wymaga także zagadnienie współpracy organizacji partyjnych  z organizacją młodzieżową – Związkiem Młodzieży Socjalistycznej. Dotychczas towarzysze nie poświęcali temu zagadnieniu prawie żadnej uwagi, czego najlepszym dowodem jest zastraszająco niski stan liczebny ZMS w Hucie im. Lenina.

“Realizacja uchwał XI Plenum KC Partii w centrum uwagi nowego Komitetu Zakładowego w pionie Głównego Mechanika”, Głos Nowej Huty, 22-25.03.1958r.

1959 rok

CEMENT I SŁOWA

Film fabularny, 16 mm, czas proj. 13,30 min. Scen. i reż. – Krzysztof Zanussi. Zdj. – Ryszard Zawidowski. Wykonawcy: Maria Przybylska i Wojciech Plewiński.

Rozterki, konflikty uczuć, trudne decyzje bohaterów. Akcja filmu rozgrywa się na tle cementowni w Nowej Hucie. Nagroda tygodnika “Ekran” na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich (Bydgoszcz 1960).

Prod. Amatorski Klub Filmowy “Nowa Huta” (Kraków), Amatorski Klub Filmowy “Ekran” (Warszawa).

STAL

Dokument, 35 mm, 1 akt, 248 m. Reż. – Jan Łomnicki. Zdj. – Henryk Makarewicz. Montaż – Helena Porębska.

Impresja filmowa o Nowej Hucie.

Prod. WFD (F. 614).

HUTA 1959

Dokument, 35 mm, 1 akt, 207 m. Reż. – Jan Łomnicki. Zdj. – Henryk Makarewicz. Montaż – Helena Porębska.

Film o kombinacie – Huta im. Lenina.

Prod. WFD (F. 616).

NARODZINY MIASTA

Dokument, 35 mm, 2 akty, 367 m. Reż. – Jan Łomnicki. Zdj. – Henryk Makarewicz oraz Archiwum PKF. Montaż – Ludmiła Niekrasowa. Lektor  – Tadeusz Łomnicki.

Film o budowie HiL oraz miasta Nowa Huta zrealizowany z okazji X lecia pracy kombinatu.

Prod. WFD (F. 617).

KRONIKI FILMOWE - WFD

PKF 3A/59

Real. - H. Makarewicz. Zdjęcia archiwalne początków budowy Nowej Huty. Ujęcia współczesne z miasta (przechodnie, ruch uliczny).

PKF 26B/59

Temat 1. 50 m. Real. – Kuźniarski, Makarewicz. Dziesięciolecie Nowej Huty. Uroczystości. Przyjazd dostojników państwowych. Dekorowanie zasłużonych działaczy.

MATERIAŁY ROBOCZE - WFD

poz. 15248. 213 m. Real. – H. Makarewicz. Sekwencje ujęć z walcowni kombinatu HiL.

PLAN

Mam to już od dzieciństwa. Kiedy coś wywrze na mnie silne wrażenie, kiedy zetknę się z czymś potężnym, przyprawiającym o podziw, w którymś momencie tracę równowagę duchową. Wtedy zaczynam liczyć. Wszystko, co znajduje się w polu widzenia, doskonale nadaje  się do tego celu. Przypuszczam, że w takich chwilach wyraz mojej twarzy jest niezbyt inteligentny. Spostrzeżenie ma jednak charakter czysto prywatny i wypraszam sobie wszelkie na ten temat aluzje... ma się przyjaciół.

A więc przed kilkoma dniami przydarzyła mi się przygoda. Po opuszczeniu jednego z obiektów HiL zacząłem liczyć: jeden, dwa..., sześć, siedem. Stalownia miała siedem kominów. Ani rusz nie chciało wyjść inaczej. Otrzeźwił mnie chłodny wiatr i mózgownica rozpoczęła “normalny cykl produkcyjny”. Powstrzymuję gadulstwo - kłaniam  się cyfrom. Plan kwartalny Stalowni został wykonany z nadwyżką około 10 tys. ton. W poszczególnych miesiącach sytuacja kształtowała się następująco: styczeń 104 proc., luty 107 proc., marzec 101 proc.

W bieżącym roku Stalownia przekroczy po raz pierwszy od czasu swego istnienia 1 mln ton stali w produkcji rocznej. Naturalnie o ile ruszy siódmy marten. Bądźmy dobrej myśli. Do 1 sierpnia pozostało jeszcze trochę czasu.

Jerzy Walawski “Reportaż o temperaturze 1700 stopni”, Głos Nowej Huty, 11-15 04.1959 r.