Filmografia Nowej Huty 1988-1994

1988 rok

EXODUS

Dokument, czas proj. ok. 5 min. Zdjęcia, montaż – Adam Gryczyński.

O degradacji środowiska w Nowej Hucie. Film uzyskał Nagrodę Specjalną Ośrodka TVP Katowice, a także II Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich (Kędzierzyn Koźle - 1988 r.).

Prod. Amatorski Klub Filmowy “Nowa Huta”.

WIOSNA SOLIDARNOŚCI

Dokument, czas proj. 22,05 min. Reż. – Maciej Szumowski. Zdj. – Andrzej Jaskowski. Muz. – Janusz Grzywacz.

Filmowy zapis wydarzeń podczas stanu wojennego, a przede wszystkim w trakcie strajku na Wydziale Zgniatacz Huty im. Lenina w 1988 roku. Realizacja filmu odbywała się w warunkach konspiracyjnych  (z wykorzystaniem amatorskich kamer VHS).

Prod. Niezależna Telewizja Kraków – Mistrzejowice.

OBCA KLASOWO

Dokument, 16 mm, czas proj. ok. 20 min. Scen. i reż. – Krzysztof Kwinta. Zdj. – Jan Mačkow. Montaż – Krystyna Jocher.

Film o Zofii Kulinowskiej, której odebrano olbrzymi majątek ziemski pod budowę kombinatu HiL.

Prod. TVP (Poltel).

MATERIAŁY ROBOCZE - WFD

Poz. 40573. 114m. Real. – Fiuk, Kolsicki, Makowski. Materiał zrealizowany z zewnątrz kombinatu podczas strajku hutników, który 5 maja 1988 roku został spacyfikowany przez oddziały MO. Ujęcia ludzi przed bramą huty na przystanku tramwajowym. W pobliżu hasło “Idea leninowska wiecznie żywa”. Sfilmowane twarze ludzi, zamazane napisy na murach, ulotki, budynek akademika obwieszony transparentami   na temat strajku.

1989 rok

PEJZAŻ EROTYCZNY

Dokument, czas proj. 30 min. Scen. i reż. – Franciszek Kuduk. Muz. – m.in. Janusz Grzywacz.

Film przedstawia cykl malarstwa artysty z Nowej Huty – Janusza Trzebiatowskiego w powiązaniu z muzyką i poezją.

Prod. TVP (Poltel).

WYWIAD

(...) Chciałabym, aby przypomniał Pan sobie te miesiące od Sierpnia ‘80, od powstania “Solidarności” i wprowadzenia stanu wojennego. Był Pan wtedy asystentem dyrektora naczelnego kombinatu E. Pustówki  – zwracam się do Ryszarda Kaczora, dzisiaj Głównego Inżyniera ds. Techniki. (...)

Czy przewidywaliście tu, w hucie, w dyrekcji, że nastąpi wprowadzenie stanu wojennego?

- Ja osobiście nie miałem na ten temat żadnych informacji, byłem zaskoczony.

Ale “Solidarność” przygotowywała się na taką ewentualność...

- Byli widocznie lepiej poinformowani ode mnie (uśmiech), albo ja byłem młody, niedoświadczony politycznie. (...)

Nadeszła noc z 15 na 16 grudnia…

- Wszyscy dyrektorzy siedzieli w gabinecie u dyrektora naczelnego. Ja –  w swoim. O godz. 1.15 czołg podjechał do bramy głównej i usiłował  ją sforsować. Udało mu się  przy szóstym podjeździe, bo po przeciwnej stronie był przyspawany autobus. Widziałem to z okien dyrekcji. O 3.00 weszło do mnie dwóch ZOMO - wców. Zaprowadziłem ich do gabinetu dyrektora i mogłem już pójść do domu…

Krystyna Lenczowska “Byłem graczem środka pola”, Głos Nowej Huty, 15.12.1989 r.

1990 rok

KRONIKA FILMOWA - WFD

PKF 31/90

Temat 2. 33,2 m. Real. – C. Makowski, J. Kowalczyk.

Materiał na temat własności państwowej. Dym nad hutą. Napis: Huta      im. Lenina. Tablica z nową nazwą: Huta im. Tadeusza Sendzimira. Robotnicy na rusztowaniach. Woda lejąca się do zbiornika. Mężczyźni idący wśród betonowych płyt.

1991 rok

I KTÓŻ NAS ZAPROWADZI...

Dokument, czas proj. 26,15 min. Scen. i reż. – Adam Jania, Jerzy Ridan. Zdjęcia – Jerzy Jędrzejczyk. Muz. – Józef Rychlik. Montaż – Leszek Łukasik, Stanisław Kozyra.

Film przedstawiający młodzież licealną z Nowej Huty w kontekście realizowanego przez nich spektaklu “Na bosaka” wg Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie na Festiwalu  Mediów “Człowiek w zagrożeniu” (Łódź 1991).

Prod. TVP S.A. (Oddział w Krakowie).

DZIEŃ JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO

Reportaż, czas proj. 25 min. Scen. i real. – Andrzej Geber. Zdj. – Leszek Stefański. Montaż – Marianna Nielubowicz.

Film przedstawia Janusza Trzebiatowskiego w jego nowohuckiej pracowni, a także w odlewni medalierskiej oraz podczas kilku wernisaży.

Prod. TVP S.A. (Oddział  w Krakowie).

PROCES

Po blisko 9 latach od zabójstwa Bogdana Włosika doszło wreszcie do procesu sprawcy jego śmierci. Poprzednio, w czasie śledztwa prowadzonego przez prokuraturę, Andrzej K., kapitan SB, który 13 grudnia 1982 r. zastrzelił Bogdana Włosika pod kościołem “Arka”       w Nowej Hucie, zeznawał jako świadek. Dziś zasiadł on na ławie oskarżonych.

W dniach 8-9 maja br. odbędą się dwie następne rozprawy. Posiedzenia sądu są otwarte dla publiczności. Proces będzie odbywał  się w największej sali (nr 409) Sądu Wojewódzkiego przy Rondzie Mogilskim. Początek rozpraw o godz. 9.00. Ciekawi jesteśmy, kiedy      na ławach oskarżonych zasiądą zabójcy stoczniowców w grudniu 1970 r. oraz winni śmierci górników z kopalni “Wujek”.

“Proces po 9 latach” (et), Głos - Tygodnik Nowohucki, 26.04.1991 r.

1993 rok

KSIĄDZ KAZIMIERZ JANCARZ

Dokument, czas proj. 20,28 min. Scen. i reż. – Maciej Szumowski. Zdj. – Andrzej Jaskowski. Muz. – Janusz Grzywacz. Film o duszpasterzu hutników księdzu Kazimierzu Jancarzu.

Wypowiedzi przyjaciół i wiernych, w tym uczestników mszy za ojczyznę z Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. Pogrzeb ks. Kazimierza Jancarza (m.in. z udziałem Lecha Wałęsy i Kardynała Franciszka Macharskiego).

Prod. TVP S.A. (Oddział w Krakowie).

ZYGMUNT DOMARADZKI – ŻOŁNIERZE RZECZYPOSPOLITEJ

Dokument, scen. i reż. Artur Janicki, 37 min.

Zygmunt Domaradzki z Wołynia walczył w Armii Czerwonej w pierwszej bitwie z Niemcami, potem w ramach II Korpusu Wojska Polskiego przeszedł cały swój szlak bojowy. Walczył też na pierwszej linii bitwy pod Monte Cassino. Został aresztowany i zesłany z rodziną do Irkucka. Do Polski wrócił w 1957 roku. Nowa Huta stała się jego „Małą Ojczyzną”.

Prod. TVP S.A. (Oddział w Katowicach).

KOLOR POMARAŃCZY

Dokument, czas proj. 31 min. Scen. – Aleksander Kuc, Bogusław Dąbrowa-Kostka. Reż. – Aleksander Kuc. Zdj. - Bogusław Dąbrowa-Kostka. Montaż – Alicja Janowska, Mieczysław Orman.

Opis kilku dni z życia dwóch bezdomnych i bezrobotnych mężczyzn mieszkających w kanałach ciepłowniczych w Łęgu – Nowej Hucie.

Nagrody: Dyplom Honorowy Festiwalu Mediów “Człowiek w zagrożeniu” (Łódź 1993), III nagroda Festiwalu Filmów Krajów Nadbałtyckich (Bornholm 1994), II nagroda Festiwalu “Circom Regional – 94”.

Prod. TVP S.A.

1994 rok

ZAPOMNIANY HOLOCAUST

Reportaż, czas proj. 24 min. Scen. i real. – Katarzyna Kotula. Montaż  – Jan Dziedzic.

Bohaterka filmu – mieszkanka Nowej Huty – opowiada o holocauście Cyganów (męczeństwo podczas II wojny światowej, ofiary obozów koncentracyjnych). Film zrealizowany do cyklicznego programu “U siebie” dot. mniejszości narodowych.

Prod. TVP S.A. (Oddział w Krakowie).

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u