21 czerwca 2018 r., godz. 17.00
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
Spotkanie poświęcone książce Magdy Szabó pt. „Zamknięte drzwi”. Wstęp wolny.
Magda Szabó „Zamknięte drzwi”
Druga (po Tajemnicy Abigél) powieść najbardziej znanej węgierskiej pisarki współczesnej wydana pod szyldem Wydawnictwa Bona.
Ujęta w 10-ciu najlepszych książek 2015 wg New York Timesa: "W zapadającej w pamięć powieści Szabó, intensywna relacja pisarki z gosposią - starszą kobietą, która ze zdystansowanej i obojętnej nieoczekiwanie przeobraża się w gorliwie życzliwą - uczy literatkę więcej o innych ludziach i świecie, niż długie dnie, spędzane samotnie, w obecności jedynie maszyny do pisania. Zmarła w 2007 roku Szabó opublikowała swoją powieść w 1987 roku, ostatnich latach rządów komunistycznych; niemniej przekład umiejętnie pokazuje, że historia o dwóch kobietach, żyjących w dwudziestowiecznych Węgrzech, może wybrzmieć w odmiennej czasoprzestrzeni. Z domieszką czarnego humoru i posmakiem absurdalności, Szabó rysuje niepewny bieg historii kraju i tragiczną ścieżkę życia." (3 grudnia 2015)
Nasycona psychologiczną głębią powieściowa rozgrywka dwóch silnych charakterów - sławnej pisarki i jej gospodyni: niezależnej, szorstkiej i obcesowej na zewnątrz, a w rzeczywistości czułej i pomocnej. Jaki sekret kryje się pod maską obojętności?
źródło opisu: http://wydawnictwobona.pl/pl/p/Zamkniete-drzwi/76
DKK tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich, który promuje czytelnictwo. Uczestnikiem DKK może być każdy – to propozycja dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Na spotkaniach rozmawia się o wrażeniach z przeczytanej lektury, o najciekawszych i najśmieszniejszych przygodach tytułowych bohaterów, o tym dlaczego warto tę książkę przeczytać i polecić ją innym. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.
Zasady dyskusji:
• szanujemy opinie innych,
• nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy - im więcej różnych opinii tym lepiej,
• nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
• przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
• każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
• jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
• przede wszystkim mamy się dobrze bawić!
Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich.
Szczegółowe informacje:
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, biblioteka[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/biblioteka-okn
www.facebook.com/oknorwid