DKK dla młodzieży: R. J. Palacio „Cudowny chłopak”

21 lutego 2020 r., godz. 15.00
Biblioteka Główna Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

W tym miesiącu spotykamy się, aby porozmawiać o książce R. J. Palacio pt. „Cudowny chłopak”. Wstęp wolny.

Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko – mówi o sobie August. I nie mija się z prawdą, bo przecież na widok „zwykłego” dziesięciolatka młodsze dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają głowy z obrzydzeniem lub przerażeniem albo – w najlepszym wypadku – z konsternacją.

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Do tej pory widział siebie oczami kochających go bezwarunkowo rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością.

Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Historia początkowo opowiadana jest z punktu widzenia Auggiego, wkrótce jednak poznajemy ją także z perspektywy jego szkolnych przyjaciół, siostry, jej chłopaka i innych. Ich głosy składają się na opowieść o społeczności zmagającej się z odmiennością jednego ze swoich małych członków. Cudowny chłopak pokazuje, że prawdziwe piękno kryje się w każdym z nas. Trzeba tylko pozwolić mu się ujawnić.

(źródło opisu: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/cudowny-chlopak/)

Dyskusyjny Klub Książki to spotkania dla osób w różnym wieku, które lubią czytać i rozmawiać o książkach. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. Uczestnikiem DKK może być każdy. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.

Zasady dyskusji:
- szanujemy opinie innych,
- nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy - im więcej różnych opinii tym lepiej,
- nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
- przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
- każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
- jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
- przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

Szczegółowe informacje:
Biblioteka Główna
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 46, biblioteka[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/biblioteka-okn
www.facebook.com/oknorwid

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u