Polskie ogrody botaniczne – wykład dr Marii Lankosz-Mróz z Ogrodu Botanicznego UJ oraz Polskiego Towarzystwa Botanicznego

16 grudnia 2019 r., godz. 14.00-15.00
Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5

Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego pn. „Poznajemy ogrody”, podczas którego dr Maria Lankosz – Mróz wróci do prezentacji kolejnych, z ponad 30 istniejących, polskich ogrodów botanicznych, tym razem ogrodów Polski środkowej. Wstęp wolny.

Wydarzenie realizowane jest w partnerstwie z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Podczas spotkanie zostaną zaprezentowane następujące ogrody:

Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza - jeden z największych ogrodów botanicznych w Polsce. Ogród należy do Miasta Łódź, został założony w 1929 r. na terenie parku Źródliska, gdzie do dziś istnieje należąca do ogrodu palmiarnia. W latach 40-tych ogród został powiększony o obszar liczący ok. 60 ha na terenie łódzkiego Parku na Zdrowiu. Prócz kolekcji botanicznych, można tu zobaczyć bogate kolekcje odmian roślin ozdobnych, np. wiosennych cebulkowych, piwonii i ozdobnych odmian drzew i krzewów.
W ogrodzie znajduje się największe w Polsce alpinarium geograficzne.

Arboretum SGGW w Rogowie niedaleko Łodzi - należy do grupy najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew i krzewów tego typu ogrodów w Europie. Arboretum Rogowskie należy do tzw. arboretów leśnych i od początku istnienia (założone w 1925 r.) podlega pod Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Do najcenniejszych kolekcji należą różaneczniki z wieloma starymi, cennymi okazami, kolekcja drzew i krzewów Chin oraz bardzo ciekawe alpinarium z lat 50-tych XX wieku, ostatnio gruntownie przebudowane.

Ogród Botaniczny Geoparku Kielce - to najnowszy polski ogród botaniczny, otwarty w lipcu 2018 roku. Niewielki ogród o powierzchni 15 ha, pięknie położony na zboczach góry Karczówka. Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich. Ogród został zbudowany i urządzony wg najnowocześniejszych założeń ogrodowych. Podziwiać tu można bogatą kolekcję odmian róż oraz system stawów z kolekcjami roślin wodnych.

Organizatorzy:
Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Ogród Botaniczny UJ
Polskie Towarzystwo Botaniczne

Poznajemy ogrody - cykl edukacyjny prowadzony nieprzerwanie od września 1995 r., adresowany do mieszkańców Krakowa. Wykładowcami są specjaliści z zakresu sztuki ogrodowej, architekci, architekci krajobrazu, historycy sztuki. W okresie jesienno-zimowym odbywają się raz w miesiącu wykłady, wiosną, latem i wczesną jesienią mają miejsce wycieczki po Małopolsce, Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej. Poznajemy najpiękniejsze założenia parkowe, ogrodowe okresów minionych, zwiedzamy dwory, pałace, w których zdarzają się również spotkania z właścicielami poznawanych obiektów.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 21, e.urbanska-klapa@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u