Przegląd filmów o prawach zwierząt

10-18 marca 2019 r.
Kino Studyjne Sfinks OKN, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! i Studyjne Kino SFINKS zapraszają na wyjątkowe pokazy filmów, które poruszają problem łamania praw zwierząt. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Program:
- 10 marca 2019 r. (niedziela) od g. 12:00 / TO TYLKO ZWIERZĘTA + JUTRO BĘDZIE FUTRO
- 11 marca 2019 r. (poniedziałek) od g. 18:30 / TO TYLKO ZWIERZĘTA + JUTRO BĘDZIE FUTRO
- 17 marca 2019 r. (niedziela) od g. 12:00 / FOOD CHOICES + W JAK WYBÓR
- 18 marca 2019 r. (poniedziałek) od g. 18:30 / FOOD CHOICES + W JAK WYBÓR

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy na adres a.wyrwal@okn.edu.pl lub tel. 126442765 w. 18.

TO TYLKO ZWIERZĘTA
(czas trwania: 1 h 8 min)
Opis: Niezależny film dokumentalny ukazujący różne oblicza relacji między człowiekiem a innymi gatunkami. Kim są zwierzęta i jakie zajmują miejsce we współczesnym społeczeństwie? Dlaczego są zabijane w ilościach, których nie da się zliczyć, dlaczego są więzione i zadaje im się niepotrzebny ból, skoro podobnie jak my chcą żyć, być wolne i unikać cierpienia? W jaki sposób uprzedmiotowienie zwierząt odbija się na relacjach międzyludzkich? Jeżeli odpowiedzią jest, że TO TYLKO ZWIERZĘTA, kim więc jest człowiek?

JUTRO BĘDZIE FUTRO
(czas trwania: 57 min)
Opis: Film porusza problem ferm zwierząt futerkowych w Polsce od każdej strony. Opowiada o życiu lisów w naturze i na fermie futrzarskiej. W filmie po raz pierwszy pokazane zostaną materiały z kilkudziesięciu polskich ferm zebrane przez działaczy śledczych Fundacji Viva! Wypowiedzą się w nim profesorowie, etiolodzy, projektanci i przedstawicie największych w Polsce organizacji zajmujących się prawami zwierząt. W filmie wystąpią też znani aktorzy, dziennikarze i muzycy, m.in. Maja Ostaszewska, Szymon Hołownia, Drak z zespołu Hunter, Adam Wajrak i Dorota Sumińska. Zostanie poruszony wątek wpływu przemysłu futrzarskiego na środowisko i tego, jak wypada produkcja futer naturalnych w zestawieniu z produkcją futer sztucznych. W filmie wypowie się też rzecznik Najwyższej Izby Kontroli. Pokazane zostaną interwencje na fermach, pokazy mody i protesty mieszkańców w całej Polsce.

FOOD CHOICES
(czas trwania: 1 h 30 min)
Opis: Film Michała Siewierskiego. To wielokrotnie nagradzany reżyser mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Podczas trzyletniej podróży postanowił poznać prawdę o wyborach żywieniowych - jej efektami dzieli się właśnie poprzez swój film. Ten przełomowy dokument pokazuje jak nasze codzienne wybory dotyczące jedzenia mają wpływ na zdrowie ludzi, życie innych gatunków zwierząt, a także kondycję planety! Obala kilka mitów dotyczących żywności i diety, oferując unikalną perspektywę.

W JAK WYBÓR
(czas trwania: 25 min)
Opis: Monika Bukowska, Marta Gusztab, Jarosław Jaruszewski (Bisz), Magdalena Matulka, Paweł Ochman i Dorota Sumińska to bohaterowie filmu „W jak wybór”, pierwszego w Polsce filmu edukacyjnego dla młodzieży poświęconego prawom zwierząt, wegetarianizmowi i weganizmowi. Sześcioro ludzi w różnym wieku, o różnych talentach i różnych zawodach łączy troska o zwierzęta i pragnienie zmiany świata na lepsze. Monika Bukowska i Magda Matulka pracują w schronisku w Korabiewicach. Pierwsza z kobiet założyła tam Lisi Azyl – miejsce, w którym mieszkają zwierzęta odebrane z ferm futrzarskich. Magda zajmuje się m.in. świniami, udowadniając, że potrafią być tak wdzięczne jak psy. Dla uprawiającej muay thai Marty Gusztab weganizm nie jest przeszkodą, aby osiągać sportowe sukcesy. Bycie na diecie roślinnej nie jest również wyzwaniem dla Bisza, rapera, który przestał jeść mięso z powodów etycznych i porusza ten temat w swoich utworach. Kolejnym przykładem mężczyzny-weganina jest Paweł Ochman, autor popularnego bloga kulinarnego Weganon – jego sylwetka przeczy stereotypowi wychudzonego jarosza żywiącego się tylko surówkami. Ostatnia bohaterka filmu, Dorota Sumińska, to znana weterynarz, popularyzatorka wiedzy o zwierzętach, o których mówi, że są jej przyjaciółmi.

Szczegółowa informacja:
Agnieszka Wyrwał
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 18
a.wyrwal@okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Listopad 2023
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u