Jerzy Ridan – dokumentalista Nowej Huty. Retrospektywny przegląd filmowy w ramach 70-lecia Nowej Huty

4-6 października 2019 r.
Kino Studyjne Sfinks, Os. Górali 5

Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie ma przyjemność zaprosić na retrospektywny przegląd filmowy Jerzego Ridana – dokumentalisty Nowej Huty. W czasie trzydniowego festiwalu Organizatorzy chcą zaprezentować sylwetkę reżysera w różnych odsłonach – jako współtwórcy amatorskiego ruchu filmowego, dokumentalisty Nowej Huty i twórcy filmów o tematyce niezwiązanej z Nową Hutą.. Przegląd organizowany jest w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty. Wstęp wolny.

PROGRAM:

piątek 4 X, godz. 19:00
AMATORSKI KLUB FILMOWY NOWA HUTA
Pokazane zostaną wybrane filmy, które powstały w AKF w latach 60. i 70. Będą to w większości filmy Jerzego Ridana, ale także kilka pozycji, które wyszły spod ręki innych twórców, m.in. Krzysztofa Zanussiego. Do trzech z nich nie zachowała się ścieżka dźwiękowa - projekcji towarzyszyć więc będzie muzyka na żywo Jana Oberbeka.

sobota, 5 X, godz. 17.00
NOWOHUCKIE FILMY JERZEGO RIDANA
Pokazane zostaną najważniejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana o Nowej Hucie, a także film poświęcony samemu reżyserowi. Będą to m.in. „Dane do życiorysu”, „Róg Marksa i Obrońców Krzyża”, „Lenin z Krakowa” i „Orkiestra dęta”. Widzowie będą też mogli zobaczyć nie pokazywaną nigdy wcześniej etiudę studencką Jerzego Ridana – „Jutro”.
+ DODATKOWO: między godziną 16:00-17:00 w sali Mały Metraż prezentowane będą wybrane odcinki Nowohuckiej Kroniki Filmowej.

niedziela, 6 X 2019, godz. 17.00
NIE TYLKO NOWA HUTA…
Pokazane zostaną najważniejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana niezwiązane tematycznie z Nową Hutą oraz jego jedyny film fabularny. W programie znajdą się: „Pod światem”, „Józef Rychlik – kompozytor”, „Zło truchleje”, „Lot kuli” oraz „Sonata marymoncka”. Pokazy rozpocznie nie pokazywana wcześniej etiuda studencka zrealizowana w Szkole Filmowej w Łodzi pt. „Tworzywo”.

Każdego dnia o filmach będą opowiadać zaproszeni goście: przyjaciele i współpracownicy Jerzego Ridana.

Jerzy Ridan - urodził się w Bydgoszczy, ale w latach 60. przeprowadził się do Nowej Huty. Jest autorem ponad 60 filmów dokumentalnych, wyreżyserował także pełnometrażowy film fabularny „Sonata Marymoncka” w oparciu o prozę Marka Hłaski. Znaczna część jego twórczości i działalności poświęcona była Nowej Hucie. Na przełomie lat 60. i 70. prowadził Amatorski Klub Filmowy NOWA HUTA. Był dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych oraz współpomysłodawcą i pierwszym realizatorem Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Spod jego ręki wyszły m.in. dokumenty „Róg Marksa i Obrońców Krzyża”, „Lenin z Krakowa”, „Orkiestra dęta” czy „Dziewczyny z Nowej Huty”. W 2008 roku uhonorowany został tytułem „Nowohucianina Roku”. Jerzy Ridan zmarł 2 X 2016 r.

Partnerzy:
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Krakow Film Commission

Patroni medialni:
TVP3 Kraków
Radio Kraków
Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
KULTURAtka
Nowohucianie
Kraków Wydarzenia okrakow.pl
Głos - Tygodnik Nowohucki
Kalendarz Imprez Nowohuckich

Szczegółowe informacje:
Kino Studyjne Sfinks
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 32, sfinks[at]okn.edu.pl
www.kinosfinks.pl
www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS

Listopad 2023
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u