DKF „Kropka”: Prosta historia

16 stycznia 2020 r., godz. 18.00
Kino Studyjne Sfinks, Os. Górali 5

Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” zaprasza na film „Prosta historia” w reż. Davida Lyncha. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą Jakub Bem i Przemysław Piotrowski. Wstęp: 12 zł.

„Prosta historia” (104 min.) reż. David Lynch
Dramat, 1999 USA, wyst.: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Everett McGill

Sędziwy Alvin (Richard Farnsworth) od ponad 10 lat nie rozmawiał z bratem. Gdy dowiaduje się o jego chorobie, postanawia pojechać w odwiedziny i pojednać się z umierającym. Z powodu wieku i kłopotów z oczami, bohater dawno już stracił prawo jazdy. Jedyny pojazd, którym dysponuje Alvin to traktorek do ogrodowej kosiarki.
Upartego starca nie zraża fakt, że kosiarka rozwija prędkość kilku kilometrów na godzinę, a droga z Iowa do Wisconsin może mu zająć całe tygodnie. Jadąc w żółwim tempie skrajem autostrady Alvin z siodełka swojego nietypowego wehikułu napawa się widokami falujących zbożami pól i błękitem letniego nieba. Nocuje na poboczach drogi, pod gwiazdami, jest wolny i szczęśliwy, czując w sercu radość z tak pięknego pożegnania ze światem. Po drodze spotyka różnych ludzi, których oczarowuje swoją pogodą ducha. Jego spędzone na farmie życie było zwyczajne; jedynym wstrząsem były w nim traumatyczne przeżycia wojenne, których wspomnienie tkwi w bohaterze jak cierń. Ze strzępków rozmów dowiadujemy się, że miał też kłopoty z alkoholem. Teraz, gdy patrzy na przeszłość z dystansem, nareszcie może pogodzić się nie tylko z bratem, lecz także z samym sobą.

"Prosta historia" była ogromnym zaskoczeniem dla fanów Davida Lyncha. Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że ten skromny, melancholijny film wyszedł spod ręki autora gwałtownej, ekstrawaganckiej "Dzikości serca". W "Prostej historii" nie ma śladu mrocznej, przepełnionej czarnym humorem, surrealistycznej wyobraźni, z której słynie ten ekscentryczny reżyser. Wyciszony, stonowany film opiera się na grze jednego starego aktora i świetnych, zatykających dech w piersiach zdjęciach amerykańskiej przyrody.

Film Lyncha to przykład kina powstałego z absolutnego zaufania reżysera do aktora. Weteran srebrnego ekranu, dobiegający w chwili kręcenia zdjęć osiemdziesiątki Richard Farnsworth, w swoim kowbojskim kapeluszu wydaje się być zrośnięty z rolą, z mitem swojskiego Zachodu, którego Alvin jest jednym z ostatnich, odchodzących już przedstawicieli. Lynch, wielki szyderca i zręczny żongler kulturowymi kliszami, tym razem mówi serio o rzeczach najważniejszych - dobru, sympatii do ludzi, umiejętności wybaczania.

DKF "Kropka" działa przy Kinie Studyjnym Sfinks od 1967 roku. Nasze propozycje skierowane są do wszystkich miłośników dobrego kina. Organizujemy repliki festiwali, spotkania z twórcami, a także przeglądy filmów fabularnych, animacji i dokumentów. W naszej ofercie znajdują się również pokazy etiud studenckich, filmy starych mistrzów i kino niezależne.

Szczegółowe informacje:
Kino Studyjne Sfinks
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 32, sfinks[at]okn.edu.pl
www.kinosfinks.pl
www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS

Listopad 2023
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u