15. Jubileuszowy Małopolski Przegląd Tańca Ludowego „Krakowiaczek - O Krakowską Czapkę” 2014

23 października 2014 r., godz. 9.00
ARTzona OKN, os. Górali 4

„Krakowiaczek - O Krakowską Czapkę” i „O zielonego smoka” 2014 -  relacja.

W Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie odbyły się w końcu października dwa ważne dla podtrzymywania tradycji ludowych przeglądy: XV jubileuszowy Małopolski Przegląd Tańca Ludowego „KRAKOWIACZEK – o krakowską czapkę” i IV Małopolski Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O zielonego smoka”. Obydwa jak zawsze były adresowane do zorganizowanych grup przedszkolnych. Celem tych ważnych, mających wieloletnią tradycję przeglądów jest podtrzymywanie tradycji tańca krakowskiego, wychowywanie w poszanowaniu tej tradycji oraz upowszechnianie i popularyzowanie krakowskiej kultury ludowej m.in. przez przypominanie i uczenie od nowa, zapominanych pięknych zabaw ludowych, w które bawiło się jeszcze pokolenie naszych dziadków. Polskie  dziecięce zabawy ludowe stanowią nie tylko cenną kulturowo-obyczajową spuściznę. Zachowały one także swój główny walor wychowawczy – uczą życia w gromadzie i poznawania rządzących nią praw. Zabawy dają także dzieciom pełnię radosnego, emocjonalnego przeżywania wspólnie spędzanego czasu. W tym roku  łącznie w obydwu przeglądach wzięło udział  blisko 400 dzieci, prezentujących się w 20 grupach. Mali wykonawcy przyjechali z Myślenic - Borzęta, Mietniowa, Gdowa, Dobczyc, Wadowic, Mogilan, Libertowa i Krakowa. Jurorami przeglądów były panie choreograf znanego i cenionego zespołu Małe Słowianki - Bogusława Oleszko i  Katarzyna Witek.  Krakowską czapkę – symboliczną nagrodę główną w „Krakowiaczku” zdobyły w tym roku dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 64 z Krakowa. Drugie miejsce wygrały dzieci z Samorządowego Przedszkola w Gdowie. Trzecie miejsce wytańczyło Samorządowe Przedszkole nr 5 z Krakowa. W Przeglądzie „O zielonego smoka” osiem biorących w nim grup maluszków zaprezentowało osiem różnych,  tradycyjnych zabaw ludowych. Można było przypomnieć sobie zabawy pt. Nie chcę Cię znać, Wygnałem konisie, Grozik, Uciekaj myszko do dziury, Siedział ptaszek na kole, Chodzi lisek. Pierwsze miejsce zajęły dzieci z   Przedszkola Zgromadzenia SS. Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Krakowa. Natomiast Samorządowe Przedszkole nr 123  „Tęczowa Akademia Przedszkolaka” z Krakowa zaprezentowało występ 3 -letnich dzieci, zdobywając drugie miejsce.  Trzecie przypadło dzieciom z Niepublicznego Przedszkola Kropelka w Krakowie. Każde uczestniczące w przeglądach dziecko otrzymało indywidualną mini nagrodę ufundowaną przez organizatora – Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu firmy DEEF – zabawki pluszowe z Gryfina. Wszystkie grupy prezentujące się w obydwu przeglądach otrzymały także, prócz symbolicznych smoków, wyjątkowo wartościowe książki, do wspólnego czytania w przedszkolu, pt. Co babcia i dziadek czytali, kiedy byli mali. Książki ufundował wieloletni  patron medialny i sponsor przeglądów – Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola”. Po raz kolejny najważniejsze cele przeglądów -  podtrzymywanie tradycji, łagodne i wczesne wejście dzieci w nurt polskiej i regionalnej kultury ludowej i narodowej oraz wspólna zabawa i radość -  zostały spełnione.

15. Jubileuszowy Małopolski Przegląd Tańca Ludowego „Krakowiaczek - o Krakowską Czapkę”
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków - 23 października 2014 r., godz. 9.00

4. Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O zielonego smoka
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków - 24 października 2014 r., godz. 9.00